Водич низ СКОПЈЕ
» Патувања
Воздра! Од Сараево…:)

Воздра! Од Сараево…:)

“Воздра. Ша има?”- вака се поздравува “рајата” во Сараево. И мене ме пречекаа со овој поздрав иако не сум дел од “рајата” и за прв пат сум во Сараево. Но, мојот домаќин дефинитивно e “раја”... Побрзај пополека

Планинарска авантура низ чудесната Шара

Пешачење низ остатоци од зимски снег додека ја чувствувате врелината на летното сонце. Измешани звуци од музиката на кавалот и плисокот на планинскиот водопад. И сето тоа зачинето со вкусот на киселото млеко подготвено во...
Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Интервју со Константин Јовановски – прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје Константин Јовановски е прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје. На работа секогаш во костум, насмеан, љубезен. Но ова... Најлоши се улиците низ Киев

14 занимливости што ќе ги најдете во нетуристичко село

Откриени воени тајни Страцин на многумина им е познато село во Македонија, бидејќи се наоѓа на главниот пат што води кон Бугарија. Поточно, тоа е на самата раскрсница каде што се дели патот кон живописното... Откриени воени тајни

Солун: малите изненадувања надвор од патеката

Сите сакаат да ги видат главните знаменитости на еден град. Грандиозните градби, плоштади, простори, мостови, кули, храмови, статуи… Тие се причините поради кои се патува, и во многу случаи вреди да се посетат. Но сигурно... Без знаменитости
Солунскиот Алкатраз

Солунскиот Алкатраз

Имало ли ќелии со поглед на море? Ако до пред триесетина години сте сакале да имате поглед од највисоките точки во градот Солун, на располагање ви биле две опции: да го прекршите законот и да... Имало ли ќелии со поглед на море?

Странци во сопствениот град

Кога ќе видите група од педесетина луѓе, кои заинтересирано слушаат туристички водич и ревносно фотографираат се наоколу, сигурно ќе си помислите: „еј, некои странски туристи одлучиле да го посетат Скопје“. Сепак во нашиот случај не...

Кога жештината ќе дојде во градот

Во придружба на вообичаените повици и предупредувања до граѓаните, жешкиот бран среде лето во Атина е секојдневен, вообичаен неизбежен елемент.. Во ред значи, еве го јули повторно! И температурите во центарот на градот отидоа и... жешкиот бран во Атина е неизбежен
Султан-Муратова џамија

Султан-Муратова џамија

Султан-Муратовата џамија е најстарата зачувана џамија во Скопје, а веројатно и на Балканот. Преживеала два пожара, меѓу кои и оној на Пиколомини и земјотресот од 1963 година, но останала гордо да сведочи за отоманската историја...
Плоштад Македонија

Плоштад Македонија

Во Скопје, сите патишта водат кон главниот градски плоштад, Македонија. Место на кое Скопјани најмасовно ја дочекуваат Новата Година, локација на која се организираат речиси сите хуманитарни акции, културни настани на отворено, митинзи на политички...