Водич низ СКОПЈЕ
» Настани
Македонскиот уметник Зоран Попоски изложува во Њујорк

Македонскиот уметник Зоран Попоски изложува во Њујорк

Македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски ќе биде дел од меѓународна изложба во галеријата Виридијан во Њујорк, која ќе биде отворена од 2-20 јули 2013 година. Изборот на делата за изложбата го направи познатата кураторка Елизабет...
Ликовните уметници ќе ја будат солидарноста во Скопје

Ликовните уметници ќе ја будат солидарноста во Скопје

…„Скопје, тоа е концентрат на човековата борба со природата, но и резултат што вдахнува за нова борба, а не за прифаќање порази”… Жан Пол Сартр, 1963 Ликовни уметници од Македонија ќе ја будат солидарноста во...
Европски ден на Музиката

Европски ден на Музиката

Секоја година, на 21ви Јуни, на денот на летната долгоденица, во многу градови ширум Европа,главна тема е Музиката. Идејата на еден ваков настан е создавање на музика и нејзино претставување на слушателите. Музичари од целиот...
Kонтраверзни приказни на четвртиот ден на „Македокс“

Kонтраверзни приказни на четвртиот ден на „Македокс“

КУРШУМЛИ АН 18.00 –20.00ч. „Дискусии под смоква“ Запознајте ги и дискутирајте со Алис Шмид (режисер на филмот „Децата на планината Напф“), Жужа Божормени (член на жири за награда Кромид), Васја Бибиќ (член на жири за...
`Kumihimo’, ‘Marudai’, ‘Kusakizome` –  Јапонски техники за рачно бојадисување

`Kumihimo’, ‘Marudai’, ‘Kusakizome` – Јапонски техники за рачно бојадисување

Во Сули Ан, во организација на Амбасадата на Јапонија во Виена, која ја покрива и Македонија се оддржа работилница за традиционални јапонски ракотворби и техники за рачно бојадисување на ткаенини. Работилницата е предводена од професорката...

Кимо Похјонен – бестрашен музички авантурист

Тоа што е Џими Хендрикс за електричната гитара, тоа е финскиот музичар Кимо Похјонен за хармониката. Со користењето електроника, Похјонен ја претвори својата хармоника во пеколна машина. Некои инструменти допрва треба да го најдат своето...
Балкон3 филмски предлог: Данскиот филм „Лов“, победник на Скопскиот фестивал

Балкон3 филмски предлог: Данскиот филм „Лов“, победник на Скопскиот фестивал

Данскиот филм „Лов“ е избран за најдобар филм на Скопје филм фестивал кој заврши во саботата во киното „Милениум“ во главниот град на Македонија. „Лов“ на данскиот режисер Томас Винтерберг ја улови наградата од публиката...
Селдо од Македонија лизга кон врвот

Селдо од Македонија лизга кон врвот

Малиот Селдо од Македонија продолжува да ниже големи спортски успеси на мразот во Италија. Осумгодишниот Селдин Салиу, кој потекнува од македонското село Требиште, го освои третото место во уметничко лизгање на големиот Куп на Италија...
Грчка историја, музика и храна во Атина за Денот на независноста

Грчка историја, музика и храна во Атина за Денот на независноста

Доколку сте заинтересирани одблиску да се запознаете со грчката историја, музика, но и да го почуствувате вкусот на грчката храна, Музејот Акропол е вистинското место за вас. По повод 25 март, Денот на грчката независност,...
UNKNOWN PLEASURES – A JOY DIVISION CELEBRATION FROM PETER HOOK

UNKNOWN PLEASURES – A JOY DIVISION CELEBRATION FROM PETER HOOK

Балкон3 на концерт на Peter Hook во „Паук“ Загреб За фановите на Joy Division, оние родени после 1970година, (кои немале можност да ги гледаат Joy Division во живо, а на кои животот им е одреден...