Водич низ СКОПЈЕ
» На Балкон
БИЛГЕ ЕМИН: И СОНОТ НИ Е ЗАБРАНЕТ

БИЛГЕ ЕМИН: И СОНОТ НИ Е ЗАБРАНЕТ

„Живееме во едно општество каде што нема слобода на говор, мислење и однесување. И покрај толку поминати години, ние всушност се вративме назад. Најдовме заеднички точки во текстот на Шекспир, напишани пред 400 години. Главната...
Grinderman шири поинаква енергија од Bad Seeds

Grinderman шири поинаква енергија од Bad Seeds

Интервју со Џим Склавунос  (Nick Cave and the Bad Seeds & Grinderman): „Ние сме музичари со различни интереси“. После долг низ години предводејќи го својот матичен бенд Bad Seeds, Ник Кејв, се одлучува со својот...
Дестан – connecting people“.

Дестан – connecting people“.

Прашајте ги скопјани која е најпознатата ќебапчилница, каде е вкусот на ќебапите и денес истиот каков што бил кога биле деца – речиси сите ќе ви го кажат истото: „Кај Дестан“. Вкусот на ќебапите од...
Водно, Милениумскиот крст над снежните дрвја

Водно, Милениумскиот крст над снежните дрвја

...

Мултиетничка вешта жена

Претставување и презентација на начин на подготовка на традиционални јадења од различни националности и религии кои живеат во Тетовско. Со вакви активности беше одржана првата манифестација наречена „Мултиетничка вешта жена“, на која беа презентирани македонска,...
Рок музиката живее на балканрок

Рок музиката живее на балканрок

Интервју со Милош Најдановиќ – Балканрок за Балкон3 Балкан рок е магична приказна. Форум на љубители на рок и хеви метал музика кој прераснал во веб магазин чија мисија е место под сонцето покрај светските...

Сос од лук од Кефалонија

Состојки 600 – 700 грама компири 5 чешниња лук 1 супена лажица оцет 5 супени лажици маслиново масло сол   Подготовка Компирите се лупат и се варат додека да омекнат. Потоа се пасираат. Чешнињата лук...
ШТО АКО НИЕ ДОБИЕМЕ!

ШТО АКО НИЕ ДОБИЕМЕ!

Специјалната голема награда за новогодишната лотарија во Турција оваа година изнесува фантастични 40 милиони лири. Дали овие 40 милиони турски лири, или 21 милиони американски долари или 16 милиони евра, кои се сон на милиони...
“Oriental cookie”- трет во светот!

“Oriental cookie”- трет во светот!

Методи Перунковски, професионален бармен, на последното Светско првенство во подготвување коктели, одржано во Варшава го освои третото место. Како и кога започна со подготовка на коктели? – Со подготовка на коктели започнав пред моето професионално...
Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски  издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинетист, Васко Дуковски, кој скоро две децении професионално се занимава со музика и е еден од двајцата Македонци кои дипломираa и магистрираa на престижната Академија Џулијард, заедно со неколку врвни музичари од различни земји...