Водич низ СКОПЈЕ
» На Балкон
Слободно летање над урбаната џунгла

Слободно летање над урбаната џунгла

Човекот отсекогаш сонува да лета и да ја победи гравитацијата како што тоа го сторил митскиот летач Икар. Летањето ја симболизира слободата по која секој човек тежнее. Токму затоа секому му се случило, барем на...
„КОЦКАТА” во Гевгелија одамна е фрлена!

„КОЦКАТА” во Гевгелија одамна е фрлена!

Казина, заболекари, очни лекари, евтин пазар. Ова се причините поради кои грчките граѓани во последните неколку години се одомаќинија во Гевгелија и уште неколку други градови на југот од Македонија, Битола, Струмица… Тие се повеќе...
МУЛТИНАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД КИПАР

МУЛТИНАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД КИПАР

Вавилонска кула, но во која сите се разбираат. Го говорат јазикот на спортот. Десетина Бразилци, Парагваец, Белгиец, Португалец, грци, домашни играчи, предводени од Тричковски ги рушат стереотипите дека екипа составена од играчи од разни националности, но...
СНЕЖНИОТ ТАНЦ НА ДИВИТЕ ГУЛАБИ

СНЕЖНИОТ ТАНЦ НА ДИВИТЕ ГУЛАБИ

СНИМЕНИ ВО СТАРАТА ТУРСКА  ЧАРШИЈА Мир Возбуда Почеток Повеќе возбуда Хаос Изморени Стратегија Ти велам… Провокација Возбуда 2 Паметно Фото: Хусамедин...
Далечната Австралија

Далечната Австралија

Во Австралија има: кенгури, коали, динго и други интересни животни што ги нема на друго место во светот. Во Австралија најголеми градови се: Мелбурн, Сиднеј, Перт, Камбера, Аделаид. Во Австралија се наоѓа и областа Тасманија...
ТИВКА И СКРОМНА ГОСПОДАРКА НА ХАРЕМОТ

ТИВКА И СКРОМНА ГОСПОДАРКА НА ХАРЕМОТ

“Популарноста е некое чудно чувство, понекогаш е малку непријатно, одземена ти е слободата, постојано сте следени. Но тоа е составен дел од животот на популарно телевизиско лице“ , објаснува, Филиз Ахмет позната како Нигар Калфа...
A Balkan Tale

A Balkan Tale

Една Балканска Приказна Пет истакнати фотографи од Балканот, отсликуваат една серија уникатни споменици од Отоманскиот период и ги претставуваат на јавноста преку изложба на фотографија, во Музејот на Грчка Народна Уметност, во населбата Плака во...
Балкон3 интервју со Влатко Стефановски – Луѓето се препознаваат меѓу себе

Балкон3 интервју со Влатко Стефановски – Луѓето се препознаваат меѓу себе

„Пред се`, се сметам себеси за балканофил. Во секој случај многу повеќе отколку за балканофоб“, вели, на почетокот на разговорот за Балкон 3, познатиот македонски гитарист Влатко Стефановски. – Да, јас го сакам Балканот и...
Снежен албум

Снежен албум

Снегот, кој повторно не изненади 🙂 беше вистинска инспирација за дел од нашите читатели. Студеното време не ги спречи да направат прекрасни фотографии и да учествуваат на нашиот натпревар за најдобар снежен албум. Натпреварот сеуште...

Скопска зима, бело спокојство во градскиот парк

Зимата е прекрасна. Особено ако сте во Градскиот парк во Скопје. Уживајте во снежната приказна на Хусаметин Гина, Балкон3. Фото: Хусамедин...