Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна

Грчка пита со тиквички

Одлична додека е топла, но подеднакво добра и како ладно предјадење. Два типа на сирење, тиквици, малку кулинираска способност, многу повеќе волја и креативност и добивате извонреден оброк, идеален за во секоја пригода. За комплетна...

Празничен Куглоф колач

Ова е еден од најуниверзалните празнични колачи, кој многу често е дел до семејните трпези. Независно дали станува збор за Велигденски или Божиќни празници, или стандарден неделен ручек, со овој изворно германски, односно австриски колач,...
Колачи со вкус на баклава

Колачи со вкус на баклава

Ако сте еден од оние зависници од вкусот на баклава тогаш овој рецепт дефинитивно мора да го пробате. Идеален за да ги импресионирате вашите пријатели со своите кулинарски вештини, кои на прв поглед ќе се...
Кајмачина – Румелиско благо

Кајмачина – Румелиско благо

Кајмачината e лесно и вкусно благо од балканските простори. Благото се подготвува многу брзо и лесно, наликува на кремаста карамела, но недостасува карамелата.  Во оргиналниот рецепт за кајмачината не е предвидена рендана кора од портокал...
Дестан – connecting people“.

Дестан – connecting people“.

Прашајте ги скопјани која е најпознатата ќебапчилница, каде е вкусот на ќебапите и денес истиот каков што бил кога биле деца – речиси сите ќе ви го кажат истото: „Кај Дестан“. Вкусот на ќебапите од...

Мултиетничка вешта жена

Претставување и презентација на начин на подготовка на традиционални јадења од различни националности и религии кои живеат во Тетовско. Со вакви активности беше одржана првата манифестација наречена „Мултиетничка вешта жена“, на која беа презентирани македонска,...

Сос од лук од Кефалонија

Состојки 600 – 700 грама компири 5 чешниња лук 1 супена лажица оцет 5 супени лажици маслиново масло сол   Подготовка Компирите се лупат и се варат додека да омекнат. Потоа се пасираат. Чешнињата лук...
“Oriental cookie”- трет во светот!

“Oriental cookie”- трет во светот!

Методи Перунковски, професионален бармен, на последното Светско првенство во подготвување коктели, одржано во Варшава го освои третото место. Како и кога започна со подготовка на коктели? – Со подготовка на коктели започнав пред моето професионално...

Ашуре, најстарото благо во историјата на човештвото

Традиционалното, со векови старо ашуре, не е само едно обично благо, тоа пред се е еден симбол на споделувањето, солидарноста, љубовта, богатството и заедничкиот живот. Десетти ден од месецот Мухарем, првиот месец по исламскиот календар....