Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна
Кајмачина. Вкусно!

Кајмачина. Вкусно!

Вкусно, брзо, евтино. Балкон3 викендов Ви препорачува за десерт да подготвите кајмачина, идеално благо за летните температури. Потребни состојки: – 1 литар млеко – 7 јајца – 2 чаши шеќер Подготовка: Јајцата се мешаат со...
Трилече – неодоливо слатко задоволство

Трилече – неодоливо слатко задоволство

Време е за Балкон3 рецепт. Викендов одлучивме да Ви помогнеме да приготвите трилече, омилениот десерт на екипата на Балкон3. Неодоливо слатко задоволство кое се топи во уста, соврешно за конзумирање во топлите денови кои ни... Tres leches (три вида млеко)
АЈРАН – ТУРСКИ НАЦИОНАЛЕН ПИЈАЛОК

АЈРАН – ТУРСКИ НАЦИОНАЛЕН ПИЈАЛОК

За него велат дека е спектакуларна промена на јогуртот. Делува освежувачки и релаксирачки. Не е газиран, а според стручњаците е многу здрав пијалок. За неговата продажба нема потреба од реклами. Тој е идеален пијалок за...
Традиционални шведски ќофтиња

Традиционални шведски ќофтиња

Викендов екипата на Балкон 3 одлучи да ви претстави еден традиционален рецепт од Шведска, земјата која годинава е домаќин на Евровизија. Пребарувајќи по интерент откривме дека Швеѓаните обожуваат ќофтиња и дека постојат голем број рецепти...
Пролетно пикник мени

Пролетно пикник мени

Топлите пролетни денови го најавија почетокот на сезоната на пикници. Одлична можност на вашето семејство да му подарите едно убаво попладне со пикник во парк или на блиската планина. Денеска Ви предлагаме мени за уживање...
Пролетна јагнешка чорба

Пролетна јагнешка чорба

Пролетта ги менува навиките за јадење на луѓето. Зимницата полека се заменува со специјалитети кои содржат свеж зеленчук. Балкон3 викендов Ви препорачува да подготвите јагнешка чорба со зеленчук. Врелата чорба е одличен избор за појадок...

Балкон3 рецепт за појадок: Гибаница

Гибаницата најчесто се јаде за доручек, но гурманите не ја одбегнуваат во било кое време од денот. Се јаде со кисело млеко, но може и со свеж зеленчук, домат или краставица, или пак кога веќе...
БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

Потребни продукти: ½ кг кори, 3 јајца 500 грама шеќер 150-200 грама афионско семе 1 пециво 1 ванила 1 шолја (250 мл) зејтин 1 шолја (250 мл) кисело млеко За шербет потребни: 700 грама шеќер...
Крем пита со јаболка

Крем пита со јаболка

Есен е. Низ пазарите се шири мирис на јаболка. Вистинско време да го подготвите рецептот кој ви го препорачува Балкон 3. Ние пред неколку дена имавме можност да уживаме во прекрасниот вкус на крем питата...
Туфахија – ги воодушевува и најпробирливите!

Туфахија – ги воодушевува и најпробирливите!

Кој не пробал туфахија, омилениот десерт во босанската кујна, мора во најскоро време да проба за да не испушти еден од најубавите десерти, со вкус да се растопиш од милина кога ќе пробаш. Балкон3 тоа...