Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна
Печење: Неделна тава печено месо на грчки начин

Печење: Неделна тава печено месо на грчки начин

Добредојдовте на официјалниот грчки неделен ручек! Ова е едно од оние јадења кои немаат ист вкус дома и во ресторан. Толку многу сте навикнати на домашната верзија, непцето е навикнато на истиот вкус со години,... Традиционално се служи со рендана мизитра
Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Широка лепеза на посни јадења се конзумираат во 50-те денови на големиот пост пред Велигден. Најдобрите од нив традиционално се приготвуваат за пикникот на Чист Понеделник со кој се започнува Големиот Пост – Sarakosti. На... Октопод во туршија и жолта леќа
Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Познати по прескокнувањето на појадокот, Грците започнуваат да се грижат за консумирање цврста храна доцна наутро кога доаѓа време за „dekatiano“ или „појадок во 10 часот“. Овој појадок најчесто се состои од сеприсутната тиропита –... Едноставно прашајте ги локалците
Мусака со карфиол

Мусака со карфиол

Во овој дел од светот не постои мусака, туку мусаки. Тоа е еден од оброците што не` обединува, што знаеме дека секаде можеме да го најдеме. Можеби со различен состав и вкус, но секаде тоа... Полесна варијанта на класичната мусака
Карневалски прослави во Грција: Скара в четврток!

Карневалски прослави во Грција: Скара в четврток!

Во цела Грција постојат безброј карневалски обичаи и прослави во текот на овие три недели кои се разликуваат по региони, градови, па дури има разлики од село до село. Но, еден обичај е насекаде ист:... Да не дознаат вегетаријанците

Бурек и симит приготвени во вашата кујна

Живеејќи далеку од Турција постојат некои видови храна од турската кујна, посебно таканаречената улична храна, кои многу ми недостасуваат, како што им недостасува домашната храна на сите кои живеат надвор од својата татковина. Кога ќе... Бурек на турски начин

Малешевски зелник

Во источниот дел на Македонија, во прекрасната Малешевија се прават најубавите македонски јадења. Запишани или запаметени од усните преданија на нивните баби и прабаби, младите домаќинки ги обновуваат старите рецепти и имајќи голема желба да... Таен рецепт
Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Едрене, град на граница, магично место кое ги спојува Анадолија и Европа, каде се среќаваат трите реки Тунџа, Арда и Марица. Град кој ве освојува со својата топлина веднаш штом ќе стапнете во него. Срдечноста... Тајната е во маслото за пржење
Шеќерни спомени

Шеќерни спомени

Детство, период во кој живеевме безгрижно и слободно. Период кој никогаш не се заборава и на кој вечно се навраќаме. Кога ќе помислам на тој период ми навираат многу спомени. Саботите речиси секогаш ни беа...
Флија – неодолив традиционален вкус

Флија – неодолив традиционален вкус

Флијата е едно од најомилените јадење во албанската кујна. За подготовка на флијата се потребни многу малку состојки. Вкусната флија се базира на техниката на печење, затоа нејзината подготовка е макотрпна работа. На тие кои...