Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна
Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Фудбал и пиво. Зошто токму пиво? Нема многу објаснувања. Главно се прифаќа тоа дека фудбалот станал традиционален спорт најпрвин во земјите каде што пивото веќе било традиционален пијалак, на Британските острови, во Холандија, Германија… Па,... Ја имате ли ретката состојка?

Балкон3 специјалитет – Мечкуевска тава кај Пуже во Свети Николе

Екипата на Балкон 3 викендов одлучи да ви подготви специјалитет, кој особено ќе им се допадне на оние гурмани за кои „јадење без месо, не е јадење“. За таа цел го посетивме ресторанот „Мечкуевска куќа...
Македонска куќа

Македонска куќа

„Македонска куќа“ е еден од ретките ресторани во Скопје кој може со гордост да се пофали дека го заслужува епитетот „национален“. Иако објектот од надвор не е баш репрезентативен, веднаш штом ќе влезете во ресторанот...
Време за пикник! Кифла- цвет со виршли

Време за пикник! Кифла- цвет со виршли

Пролетта оваа година многу доцнеше, но, сепак влегува низ вратата на јуни.  Примамливо ги буди сништата, а прекрасниот шарм на пролетта, нејзиното шаренило и блескавите сончеви зраци ги исполнуваат нашите желби. Сè расцутува, можете да... Вкусно, лесно и економично
Идадија

Идадија

„Рано утро чкембе чорба, после секој своја борба“ велат стиховите на една од  песните кои најдобро го опишуваат духот на Скопје. Утринската чорба е омилениот ритуал на старите скопјани. Оваа традиција се почитува до денес...
Слаткарница Палма

Слаткарница Палма

Слаткарница со егзотично име, 40-годишна традиција и сладолед на топчиња со кој пораснале многу деца, а и нивните деца. Авторот на овие редови магичниот вкус на сладоледот првпат го почувствува токму во „Палма“ пред околу...
Слаткарница Апче

Слаткарница Апче

Во Скопје има неколку култни места, кои сите ги знаат. Едно од нив е слаткарница со необично име. Апче. Доколку сакате да ја пробате најдобрата боза во градот и да се заблажите со вкусни еклери,...
12 Причини да ги засакате грчките вина

12 Причини да ги засакате грчките вина

Грција е насочена кон производство на квалитетни вина во мал обем. Околу 5 милиони литри вино се произведуваат годишно со што Грција ја става во рангот на најважните вински региони. 75 локални видови винова лоза... Виното го развеселува срцето
Селско месо – гастрономско уживање со добро црно вино

Селско месо – гастрономско уживање со добро црно вино

Јадење од балканските простори кое се јаде во сите сезони, но сепак најдобро е кога е постудено надвор,  имајќи пред вид дека има неколку видови различно месо. А ако се додаде дека ова гастрономско уживање... Не се плашете, влезете во овој потфат
Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Омилено јадење на семејството Реџалари е сармата, било од листови на кисела зелка или од винова лоза. Ова јадење обично се подготвува за време на викенди кога сите членови на семејството се дома и кога... Рецепт и подготовка