Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна
Чај – за да се чувствувате пријатно и спокојно

Чај – за да се чувствувате пријатно и спокојно

Прекрасен другар во студените денови Во Грција црниот чај не е пијалок кој често се пие, како на пример во Турција и Азија. Ако ги прашате Грците „дали сакате чај?“ тие најверојатно ќе ви одговорат... Прекрасен другар во студените денови
Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Верувам ќе се согласите. Ништо толку силно, моќно и верно не ве враќа во минатото, не ви буди сеќавања, не ве потсетува на постарите членови на семејството, на личности и случки, како што се мирисите.... Состојки и подготовка
Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Кој не пробал ѓомлезе, не знае што пропуштил. Постои некаква тајна магија што ова навидум едноставно јадење го прави посебно. Можеби е мачниот начин на кој се прави, можеби е љубовта што е неопходна како... Како да подготвите ѓомлезе дома

Баклава со бадеми од Куми – Балконот на Егејот

Слатка традиција од островот Евиа Куми е прекрасно гратче на островот Евиа познато како “Балкон на Егејот”. Куми има богата поморска историја но е многу попознат по својот уникатен вид на баклава. Парчињата баклава се... Слатка традиција од островот Евиа

Брзо, лесно и традиционално: пире од компири и од зелени домати

Ако ги следите тв-каналите за готвење, веројатно сте забележале дека нивните најпопуларни емисии се оние каде што се подготвуваат брзи, лесни и едноставни оброци, без премногу состојки. Тоа е разбирливо. Животот денес е брз и... Богатите вкусови на сиромаштијата
Маџун: повеќе од обична бонбона

Маџун: повеќе од обична бонбона

Секогаш кога одите во посета на историскиот центар на Истанбул мора да поминете по патот кој води кон палатата Топ Капи. Во целата таа гужва од туристи може да не ги забележите малубројните уличните продавачи... Балзамот на Сулејман Величествениот
Седум интересни факти за турското кафе

Седум интересни факти за турското кафе

Пиењето кафе за повеќето од нас е секојдневен ритуал. Љубителите на кафе не го почнуваат денот без оваа „магична“ напивка. Турското кафе е повеќе култура отколку пијалoк, а во светот тоа е познато поради муабетот,... Лезет: кафе со локум
ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

Балкон3 ви подготвува Гулаџ (Güllaç) – традиционален турски десерт, посебно ценет за време на Рамазанските пости Турската кујна е позната по хранливите и многу вкусни десерти со млеко. Млечниот десерт Гулаџ – güllaç (gioul-LAHCH )... Рецепт и подготовка
Кафе со мраз  – како да се преживее денот на грчки начин

Кафе со мраз – како да се преживее денот на грчки начин

Што е фрапе? Тоа е ладен пијалок од кафе кое се мати за да се добие пенест прелив. Се служи во висока чаша полна со коцки мраз и се пие со сламка. Што содржи фрапе?... Како сами да подготвите фрапе?
Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Доколку и пријдете на магичната турска кујна, таа секогаш може да ве изненади и да ве фасцинира…..Овој пат тоа го направи со едно чудно задоволство, со уште по чудно име: Пишманије. Овие необични, снежни, бели... Рецепт - Пробај, за да не се пишманиш