Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна

Велигден во Грција

Најважните моменти од најголемиот празник во годината Тешко може да се опишат интензивните чувства за време на Велигден во Грција. Има очигледни и јавни промени на расположенија (од среќа во тага, од елегија во екстаза,... Црвените јајца се симбол на Распнувањето
Турски појадок – „ Kahvaltı“

Турски појадок – „ Kahvaltı“

Појадокот е најважниот дневен оброк. За да не се прескокне, според експертите за исхрана, ова најзначајно јадење во денот, во Турција постојат специјализирани ресторани за појадок. Посетувањето на ваквите ресторани заедно со целото семејство стана...
Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

„Уметност и пиво“ – Уникатна изложба на Пивара Скопје Исто како и прапочетоците на сликарството, првите пештерски цртежи, уметноста на правење на пиво е еден од најстарите напори на човекот. Пивото се прави од четири... Уметност од четири состојки
Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Амбасадата на САД деновиве беше домаќин на еден од најпознатите американски кувари,Кевин Сбрага кој ја посети Македонија. Кевин имаше средби со кувари, студенти по гастрономија, менаџери на ресторани и сопственици со цел да ги сподели... Правев ѓомлезе, не сум видел слично нешто
Слатко и Балканско

Слатко и Балканско

Еден многу едноставен рецепт за слатко задоволство на Балканот се состои од: најголем дел овошје (и зеленчук или цвеќе) кое се претвора во конзервирана храна откако ќе се свари во густ шеќерен сируп – шербет....
Трилече или Баклава?

Трилече или Баклава?

Речиси и да нема човек во Истанбул кој нема да се согласи дека слатката наречена Трилече е извонредна и оти е најсериозен противник на баклавата. Изминатата година оваа слатка во Турција се ширеше извонредно брзо. На... Македонско трилече во Истанбул
Цело село го готви, цело село го јаде – Кешкек

Цело село го готви, цело село го јаде – Кешкек

Оваа традиција е на листата на УНЕСКО како едно од нематеријалните културни богатства на Турција.Неколку жени од мало село на југоистокот во Турција пеат песни околу огромниот аван направен од камен кој е наполнет со... кога ќе го јадеме твојот кешкек?
Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Ова округло лепче е незаменливо за божиќниот ручек кој е најважниот божиќен оброк во Грција.Честопати ќе го сретнете со буквата В обликувана одозгора, која е симбол на плуг, и со цели лешници кои ја дополнуваат... Состојки и подготовка
Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Лекции научени од грчките студенти во британско – индиската кујнаНеколкуте декади на живеење и студирање во Велика Британија оставија трајни и неизбришливи траги кај многу генерации на Грци. Секако, сеприсутната британско-индиска кујна е едно од... Лекции научени од грчките студенти

Мусака – едно име, многу вкусови

Мусаката е омилен специјалитет и во Македонија, и во Грција и во Турција. Во сите три земји го носи истото име, но се подготвува на различен начин и со различни состојки. Мусаката исто така е...