Водич низ СКОПЈЕ
» Галерија
Балкон 3 на Д Фестивал 2012 (фото галерија)

Балкон 3 на Д Фестивал 2012 (фото галерија)

На брегот на Дојранското Езеро синоќа се одржа второто издание на Д Фестивал. Топлото време и познатите дојрански комарци не беа пречка за неколку илјадната публика да ужива во концертот. Фестивалот го отворија домашните рок...
Лондон го слави спортот, но и добрата забава

Лондон го слави спортот, но и добрата забава

За Лондон, главниот град на Обединетото Кралство, велат дека никогаш нема да ви здосади, дури ни тогаш кога ќе ви здосади и животот. Ова посебно важи деновиве кога градот е метропола на светските спортски случувања....
Вратите на Наксос

Вратите на Наксос

Интересна разновидност на порти и влезови во главниот град на Наксос, остров од грчките Кикладски острови. Од средновековните венецијански замоци, па до неодамна обновените ориентири, како „Големата порта“ на храмот на Аполон од 6 век...
Вулканите на Македонија

Вулканите на Македонија

Можеби многу од истите места сте ги посетиле или би можеле да ги посетите во некој друг контекст – многу од нив ќе ви ги препорачаат како нешто што мора да се види во Македонија...
Вруток – природен, чист и бескрајно убав

Вруток – природен, чист и бескрајно убав

Ако се прашувате каде за викенд, ако немата вистинска идеја или пак имате дилеми, порталот Балкон3, мисли на Вас:) Ако сте за риба и рибни специјалитети, веќе нема место за двоумење. Одете до Вруток,  една...
Во потрага по грчко-еврејски обележја во Атина

Во потрага по грчко-еврејски обележја во Атина

Со цел да ви ги претставиме еврејските обележја на Атина на Балкон3, ги побаравме архивите на Музејот на Евреите во центарот на Атина. Таму нè дочекаа со одлична вест: група од околу 600 луѓе од...

„Кино Тисион“ – отвореното кино и неговата успешна приказна

„Приходот ни се дуплираше оваа година“ е фраза која ретко може да се слушне во Грција овие денови. Сепак тоа може да го каже Томас Маниакис кој во последните 30 години заедно со своето семејство...
ДЕЦА, НЕ СТЕ САМИ!

ДЕЦА, НЕ СТЕ САМИ!

Деца не сте сами! Ова е основната порака која ја дадоа странските амбасади во нашата земја. По повод Меѓународниот ден на детото, не ги заборавија децата, се собраа, заедно, пред Спомен куќата на `Мајка Тереза`,...
„МАКЕДОНСКИ УБАВИНИ“ ВО PALAIS PORCIA ВО ВИЕНА

„МАКЕДОНСКИ УБАВИНИ“ ВО PALAIS PORCIA ВО ВИЕНА

Изложба на македонскиот сликар Павле Кузманоски во Виена, Австрија од 05.06.2012 – 14.06.2012 во Palais Porcia, објект во сопственост на Австриската влада во строгиот центар на Виена. Изложбата е насловена „Македонски Убавини“, ili Ausstellung „Mazedonische...
АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН! (тоа е израз кој што се извикува на почетокот на борбата меѓу борачите, повик на двобој) Место Чаликли, Валандовско, фудбалски стадион со прекрасна зелена трева, зурли, тапани, стотици литри зејтин, еден пеливански...