Водич низ СКОПЈЕ
» Галерија
Чај, маса и вечни пораки под стаклото

Чај, маса и вечни пораки под стаклото

Приказна со пораки за љубов се развива на една маса во легендарното ресторанче „Галерија 7“ во Старата скопска чаршија. Се почнало од двајца заљубени на последниот ден од минатата година. Гостите, знајни и незнајни, продолжиле...
Кожуф – Рај за екстремните скијачи од Грција и Македонија

Кожуф – Рај за екстремните скијачи од Грција и Македонија

Сончево саботно утро кон крајот на јануари. Два тима, еден од Македонија, а вториот од Грција, набрзина ги пакуваат скиите, ги подготвуваат автомобилите и ги земаат камерите и фотоапаратите за да го овековечат секој миг...
На здравје, ба!

На здравје, ба!

Јас не пијам кафе, но нескромно, важам за добар кафе кувар, особено  за “турско” кафе. Но, овде во Сараево сите денот го започнуваат со “босанско” кафе. Во основа “турско” кафе, на кое од како ќе...
Илина Арсова – САМУРАЈ меѓу планинските врвови

Илина Арсова – САМУРАЈ меѓу планинските врвови

Планините не прават подобри и посреќни луѓе Со месеци се оддалечува од удобен живот, води борба со освојувањето на планините. Но, сето тоа вели не прави поблагородни и подобри луѓе. Како врвен алпинист, но и...
Фестивалот на маслинките во Ајвалик

Фестивалот на маслинките во Ајвалик

Го посетив турското крајбрежје на Егејското море за првпат вон летната сезона. Претпоставив дека ќе биде прилично тивко и еднолично во есен, но за преубавиот Ајвалик традицијата повторно оживеа и оваа година – фестивалот на...
ВРЕМЕ, МОМЕНТИ ОД ТУРЦИЈА

ВРЕМЕ, МОМЕНТИ ОД ТУРЦИЈА

Time in Turkey (Време во Турција). Изложбата на фотографија (16 Ноември – 9 Декември 2012) што ќе се одржи во Гази (Технополис), доаѓа во Атина после посетата на 11 турски градови, меѓу кои и Истанбул,...
Сонцето сè уште силно свети…Егејот и медитеранот се сè уште примамливи

Сонцето сè уште силно свети…Егејот и медитеранот се сè уште примамливи

Егејот и медитеранот продолжуваат да не привлекуваат со своето синило и сонце кое ги загрева последните денови на октомври… Море, песок, сонце… Откако започна школската година и туристите заминаа после летната забава, приморските места го...
Уникатни поединци со големо срце

Уникатни поединци со големо срце

За реалната вклученост во општеството на лицата со попреченост, треба постојано да се подигнува јавната свест во заедницата. За таа цел на плоштадот Македонија се одржа хуманитарна манифестација. Настанот беше дел од проектот „Еднаков пристап за...
Кефалонија – бисерот на Јонското Море

Кефалонија – бисерот на Јонското Море

Објективот на Балкон 3 ве води на фото прошетка низ еден од најубавите грчки острови, бисерот на Јонското Море – Кефалонија. Најголемиот и најзелениот јонски остров изобилува со прекрасни песочни плажи скриени зад џиновски карпести...
Чаликли – Една искрена приказна

Чаликли – Една искрена приказна

Поговорката `ако ја споделиш болката таа ќе се намали, ако, пак, ја споделиш радоста таа ќе зголеми` најмногу одговара токму за селата. Во тоа се уверивме, кога по повод Меѓународниот фестивал на пролетни веселби го посетивме селото...