Водич низ СКОПЈЕ
» Галерија
Renaissance на Крит,  The Wall live  во Атина, Rockwave во Малакаса

Renaissance на Крит, The Wall live во Атина, Rockwave во Малакаса

Мечтата продолжува, желба за море, музика, храна, танц. Овој пат ќе споделиме уште неколку настани за ова лето во неодоливата Грција и уште поголема верба дека ќе посетиме некој од нив. Rockwave festival – се...
Театарот во Преспа ги брише границите меѓу соседите

Театарот во Преспа ги брише границите меѓу соседите

  Театар на отворено се случува секоја година од 6 до 11 јули, на бреговите на Преспанското езеро каде повеќе од една деценија се одржува Интернационалниот театарски фестивал “Актерот на Европа”. Фестивалот е една од...
Другата страна на Иран: Војна, мир, љубов и надеж на иранските ѕидови

Другата страна на Иран: Војна, мир, љубов и надеж на иранските ѕидови

“Пивото не е кривично дело”, е пораката која со својот графит двајца уметници ја пренесоа на јавноста во Иран. Пивото во  Иран се третира како кривично дело. Icy и Sot, двајца браќа кои работеле во...
Полна месечина над Скопје

Полна месечина над Скопје

Некому му наликува на голема светилка која виси на небото, некому на огромна топка, а некому на пита кашкавал. Како и да е, полната месечина е еден од најубавите природни феномени чие појавување не мораме...
Радуша-местотo каде завршува Босна, а почнува Херцеговина

Радуша-местотo каде завршува Босна, а почнува Херцеговина

Пеколните температури наговестуваат дека летото е веќе пристигнато, но овие фотографии кои деновиве ги снимија планинарите на планината Радуша во Босна и Херцеговина, каде снегот на надморска висина од скоро 2.000 метри се уште царува,...
Островите на принцовите – Царство на природните убавини  и историското наследство

Островите на принцовите – Царство на природните убавини и историското наследство

Истанбул – дом на најразлични луѓе, опкружување составено од најразлични слики, град кој живее и дише со своите 20 милиони жители. Единствен град на два континента, град кој ги преплавува сите сетила. Град кој никогаш...
Фотографии кои ја „заробуваат“ душата на Турција

Фотографии кои ја „заробуваат“ душата на Турција

Случаен фотограф или уметник кој само чекал шанса да се разбуди од длабокиот сон? Турчинот Нејдет Дузен не сонувал отсекогаш да биде фотограф и можеби немало воопшто и да се занимава со фотографија ако не...
Карневалско лудило во Струмица (фото)

Карневалско лудило во Струмица (фото)

Струмица како Рио. Карневалското лудило вечерва кулминираше. Илјадници маски продефилираа низ струмичките улици. Космонаути, животни, историски личности, локални и светски политичари се само дел од карневалското шаренило од маски. Струмица ќе биде будна цела вечер....
Ѕидовите на кулата Галата кријат големи, но тивки мистерии

Ѕидовите на кулата Галата кријат големи, но тивки мистерии

Знаете дека понекогаш еден ѕид, значи повеќе од еден ѕид… Затоа има поговорка која вели „Да имаат ѕидовите јазик, па да можат да проговорат“… Бидејќи ѕидовите и објектите во себе кријат тајни, кои никој од...
Млади фотографи од Македонија и Грција се натпреваруваа за  најдобра фотографија

Млади фотографи од Македонија и Грција се натпреваруваа за најдобра фотографија

Мирот, ретката убавина, но и неспокојот од запустеноста и зафрленоста на Мариово отсекогаш биле привлечни за уметниците од Македонија, но и од светот. Местото кое има повеќе куќи отколку жители ги инспирира поетите, сликарите и...