Водич низ СКОПЈЕ
» Галерија
“SAKURA ZENSEN” – КОГА ЌЕ РАСЦВЕТААТ ЈАПОНСКИТЕ ЦРЕШИ ВО СКОПЈЕ

“SAKURA ZENSEN” – КОГА ЌЕ РАСЦВЕТААТ ЈАПОНСКИТЕ ЦРЕШИ ВО СКОПЈЕ

Кога ќе расцветаат јапонските цреши посетуваат на шармантни сцени од бајките, имаат нешто повеќе од само обична убавина… може да се каже дека тоа е чудо на природата.Црешите имаат посебно место во јапонската култура. Расцветувањето...

Лалињата – Пролетната магија на Истанбул

Истанбул e град на легенда и историја. Не залудно велат, кој еднаш отишол ќе сака повторно да се врати. И тоа е така, затоа што Истанбул не е само Капали чаршија, Сината џамија, Аја Софија,... Зошто април е идеален?
ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

Граѓаните се снаоѓаат криејќи се од директно изложување на сонце, но сепак има и такви кои неможат да ги користат благодетите на денските сенки. Оние пак кои заминаа на одмор, дали во Грција, Турција, во...
Лулка – удобност и традиција

Лулка – удобност и традиција

Бебе, мајка, лулка… Божествената комуникација помеѓу бебето и мајката несомнено најдобро ја овозможува лулката. Покрај тоа што нејзината историја започнува во првиот век, лулката сеуште е актуелна. Се користи се` помалку, но се` уште е... Лулка стара еден век

Зимски марш – викенд на планина

Да се искачиш на врвот е опција (право на избор), но да се симнеш долу е задолжително. Ова го напиша познатиот алпинист Ед Вистурс, првиот Американец кој се искачил на сите 14 врвови повисоки од... За прв пат на Солунска глава
Воздра! Од Сараево…:)

Воздра! Од Сараево…:)

“Воздра. Ша има?”- вака се поздравува “рајата” во Сараево. И мене ме пречекаа со овој поздрав иако не сум дел од “рајата” и за прв пат сум во Сараево. Но, мојот домаќин дефинитивно e “раја”... Побрзај пополека

Цветни велосипеди – Нов живот за старата ’рѓа

Како да му дадете нов живот на стариот и неупотреблив велосипед? Едноставно, претворете го во држач за цвеќиња.Овој тренд трае повеќе од една деценија, но неговата популарност не се намалува. Насекаде во светот луѓето ги... Балкон3 го направи својот прв цветен велосипед

Необичен оркестар на сродни души

Само навидум изгледаше на еден обичен оркестар, кој може да се сретне во најпрометните места, во најразлични градови во светот. Но, откако ќе се доближите да ја слушнете музиката кои ја свират тие луѓе, ќе... Музика од необичен состав

Зајдисонце во Истанбул

Зајдисонце… според многумина најромантичен дел од денот.. момент кога се испреплетуваат соништата и боите…кога се прекршуваат сончевите зраци…а небото се прелива во најразлични бои кои создаваат неверојатни и прекрасни сцени. Сета таа убавина на самракот станува... Заминувате на прекрасно патување

Windows XP на европска Турција

Патувавме од Истанбул кон турско-грчката граница и пејсажот неверојатно потсетуваше на познатата слика за позадината на Windows XP. Сонцето ја даваше вистинската светлина, облаците ја имаа вистинската бела нијанса, небото ја имаше вистинската сина, дури... Јасна ви е сликата, нели?