Водич низ СКОПЈЕ
» Галерии

Виртуелна изложба на матурантите од Меѓународната програма во СУГС „Јосип Броз-Тито“

Пандемијата како невидлив ѕид се испречи за остварување на многу планови и соништа, но креативните умови наоѓаат пукнатини низ кои блеснува  уметноста на создавањето. Матурантите од Програмата за Меѓународна матура при СУГС Гимназија „Јосип Броз... Креативни во време на пандемија

17 обележја на најживописниот пат во Македонија, Маврово-Струга

Четири езера, пет планини, две реки, два града, села, манастири, мостови, неверојатна природа… Сето тоа е спакувано во само стотина километри, на патот Маврово-Струга, покрај западната граница на Македонија. Патот воопшто не е лесен, многу... Подобро е да сте совозач

Волшебниот сјај на есента

Скопје има многу убави места каде што можеме да уживаме во боите на есента… Едно од нив е во близина на Сарај, за тамошните жители познато како Састав каде се спојуваат реките Вардар и Треска.... Есенска идила обоена во жолто

Солун: малите изненадувања надвор од патеката

Сите сакаат да ги видат главните знаменитости на еден град. Грандиозните градби, плоштади, простори, мостови, кули, храмови, статуи… Тие се причините поради кои се патува, и во многу случаи вреди да се посетат. Но сигурно... Без знаменитости

Необичен оркестар на сродни души

Само навидум изгледаше на еден обичен оркестар, кој може да се сретне во најпрометните места, во најразлични градови во светот. Но, откако ќе се доближите да ја слушнете музиката кои ја свират тие луѓе, ќе... Музика од необичен состав

Зајдисонце во Истанбул

Зајдисонце… според многумина најромантичен дел од денот.. момент кога се испреплетуваат соништата и боите…кога се прекршуваат сончевите зраци…а небото се прелива во најразлични бои кои создаваат неверојатни и прекрасни сцени. Сета таа убавина на самракот станува... Заминувате на прекрасно патување

Windows XP на европска Турција

Патувавме од Истанбул кон турско-грчката граница и пејсажот неверојатно потсетуваше на познатата слика за позадината на Windows XP. Сонцето ја даваше вистинската светлина, облаците ја имаа вистинската бела нијанса, небото ја имаше вистинската сина, дури... Јасна ви е сликата, нели?

I’m only happy when it rains

Фото: Хусамедин Гина... Дождлив ден во Скопје

Балкон3 во Бурса: Фотогалерија од етно ресторанот “Mavi Boncuk” Џумаликизик

[portfolio_slideshow id=9447] Фото: Хусамедин Гина... појадок, чај, кафе

Во потрага по Гостиварската чешма

Во Гостивар има една чешма, Ох, една чешма, душа од чешма Гостиварски девојки, сите до една, одбрани девојки И душата ми гори, и плачам… Овие стихови се од една стара румелиска песна. Авторот е непознат.... Фотографии од градот со многу гости