Водич низ СКОПЈЕ

“Carnaval Latino” првпат во Турција

Паркот „Кучукчифтлик“ во Истанбул ова лето ќе биде домаќин на најживописниот и најзабавниот фестивал. На првиот латино фестивал, кој ќе се оддржи на 11 јули ќе настапат легендарните групи и уметници: Orquesta Buena Vista Social Club & Omara Portuondo, Bebe, Luis Ernesto Gomez & La Descarga.
Кралицата на латино музиката Omara Portuondo оваа година одбележува 60-годишнината од својата музичка кариера. Искуството кое го има зад себе и спомените ќе ги сподели со своите фанови во, како што вели таа, еден од нејзините најомилени градови, Истанбул. Omara Portuondo ќе биде придружувана од фантастичните Buena Vista Social Club. Токму оваа група, која е добитник на повеќе Греми награди, е главен „виновник“ за популарноста на латино музиката низ целиот свет.
Позната по уникатниот глас и моќната изведба, латино ѕвездата Bebe ќе претставува посебно изненадување за нејзините фанови во Турција. Таа првпат е во Истанбул. Најзините спотови на Јутјуб имаат по три милиони кликови. Лубителите на латино музиката ќе имаат шанси да се забавуваат и танцуваат во ритамот на “Carnaval Latino”.

Цена на билетите по категории:
Делукс категорија – 265 лири
Прва категорија – 165 лири
Втора категорија – 133 лири
Трета категорија – 99 лири
Четврта категорија – 78 лири
Напомена: една турска лира = 0.45 евра
Билетите можете да ги купите на веб страницата: http://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/en

Коментари