Водич низ СКОПЈЕ

Балкон3 ви претставува: Јас сум андерграунд

TR GR EN

По низа перипетии и заплети, по стотици изедени ќебапи и испиени пива, во чести напливи на креативен набој, по низа бурни, но плодни дебати меѓу режисерот, сценаристот, продуцентот и тонецот, речиси една година по почетокот на снимањето, имаме чест и задоволство да ви го претставиме Првиот документарен филм во продукција на веб порталот Балкон3, Me Sijum Underground:

SRR_Poster

Me Sijum Underground (Јас сум андерграунд) е приказна за еден бенд. И за една населба. Шутка не е обична населба. Ниту Шутка Рома Рап не е обичен бенд. Неговите членови еден ден се тезгачии и занаетчии, а веќе наредниот ден настапуваат на сцените на некои од најголемите европски фестивали како Зигет и Роскилде. Секако, тука се секојдневните обврски, семејството, социјалната борба, азилантските неправди. Но, се` се заборава штом ќе тргне музичкиот карван. Всушност ова е филм за музиката и нејзината моќ. Или една забавна приказна на Балкон3 полна со надеж.

SRR3

Автори на филмот се Александар Манасиев и Мирко Трајановски, а продуцент е Дарко Чекеровски. Подолу можете да го погледнете трејлерот за Me Sijum Underground, чија премиерна проекција ќе се одржи во Кинотека на Македонија на 3 април (четврток) во 20:00 часот.

Коментари