Водич низ СКОПЈЕ

Балканска чорба

Главни состојки:

– 8 чаши телешка или пилешка супа

– еден мал целер

– една кисела краставичка

– две лажици растително масло

– една чаша расол (туршија)

– две главици кромид

– едно парче варено пилешко месо

– една лажича (чорбена) брашно

– една жолчка од јајце

– четири компири

– сол

– еден морков

Подготовка:

Целерот, морковот и кромпирот прво добро се мијат и лупат, а потоа се сецкаат на мали парчиња.

Сецканиот кромид се вари на тивок оган во тенџере за чорба заедно со растителното масло. Се додава брашното и се меша неколку пати. Потоа се додава претходно исецканиот зеленчук и телешката супа и се продолжува со готвењето.

Жолчката од јајцето и расолот се мешаат и полека се додаваат во чорбата. Потоа се додава ситно исецканата краставичка и пилешкото месо, и на крај се додава солта и се послужува додека чорбата е сеуште топла.

Извор: http://www.gulumsermutfakta.com

Коментари