Водич низ СКОПЈЕ

Баклава со бадеми од Куми – Балконот на Егејот

TR GR EN

Слатка традиција од островот Евиа

evia_balkon3

Куми е прекрасно гратче на островот Евиа познато како Балкон на Егејот. Куми има богата поморска историја но е многу попознат по својот уникатен вид на баклава. Парчињата баклава се исклучително тврди, исполнети единствено со бадеми.  Традиционалниот рецепт користи не помалку од 70 кори и е особено популарен за време на летните празници, но и за новогодишните прослави и карневали. Еве еден стар рецепт кој на нашиов Балкански Балкон го сподели локалното Здружение на жени.

baklava_kumis_balkon3

Потребни состојки:

70 кори за баклава

1 ½  кг бадеми, бланширани, малку печени во рерна и потоа исецкани

½ чаша шеќер

½ чаша презла

1 ¾ чаша путер, стопен*

2 лажички цимет

каранфилче

Подготовка:

Измешајте ги бадемите со шеќерот и презлата. Земете тавче за печење од 36 cm, намрснете го со путер, ставете 12 кори и секоја од нив премачкајте ја со путер. На 13-тата и 14-тата наросете цимет и секако премачкајте ги со путер. На 16-тата кора наросете 2 супени лажици од смесата со бадеми. Продолжете така дури не ја потрошите целата смеса со бадеми, осносно откако ќе наредите околу 55 кори. Останатите кори ги редите и ги премачкувате со путер. Исечете ја баклавата на парчиња и ставете по едно каранфилче на секое парче. Ако имате уште путер загрејте го и посипете ја баклавата.

Покријте го тавчето со хартија за печење и печете околу час и половина во претходно загреана рерна на 180 степени. Оставете ја баклавата да се излади околу еден час и во меѓувреме подгответе го шербетот.

Шербет:

2 ½ кг шеќер

6 чаши вода

2 рендани кори лимон

6 супени лажици сок од лимон

1 стапче цимет

Измешајте ги сите состојки во тенџере освен сокот од лимон. Варете ја смесата дури не се згусне, додадете го лимоновиот сок и добро измешајте. Сипете го врелиот шербет на изладената баклава. Оставете да отстои еден ден пред да ја послужите.

* Во Грција за подготовка на баклава вообичаено се користи свеж козји путер кој секаде се продава како “voutyro galaktos”. Се загрева пред да се користи и се премачкува со кујнска четкичка. 

Софија Николаоу

Коментари