Водич низ СКОПЈЕ
Софија Николау
Повеќе информации за

Софија Николау

Софија Николау сака да патува колку што е можно повеќе. Луѓето, градовите и храната во земјите околу Медитеранот се нејзини омилени. Се обидува да го заврши докторатот од Економска Географија (но не вложува доволно напори). Мисли дека Балканот е лудо и уникатно место, и бидејќи сме родени тука, тоа мора да има свое значење!

Напишано од

Софија Николау:

Виртуелна посета на Партенон

Виртуелна посета на Партенон

Дали некогаш сте посакувале да го посетите Партенон но никогаш не сте имале прилика да го остварите тоа патување? Нешто многу слично на посакуваното – виртуелна тура од 360˚ над и околу светиот камен е...

Атина во 24 часа

Под претпоставка дека сте премногу зафатени и имате само 24 часа за посета на раздвижениот, енергичен и разновиден метрополис Атина, кои места би ги посетиле за да го видите најдоброто од него? За совет не...
Коринтскиот Канал слави 120 години постоење

Коринтскиот Канал слави 120 години постоење

Грците на шега го нарекуваат “одводот” и навистана според современи стандарди тоа е прилично мал воден премин: околу 6.5 км долг, 16.5 м широк, 8 м длабок, но заштедува некои 700 км кружење околу Пелопонез...
Фрутопија: Далечната земја од бајките на нашето детство

Фрутопија: Далечната земја од бајките на нашето детство

Фрутопија беше заштитен знак на грчката телевизија во 80-тите. Оваа детска куклена серија која на волшебен начин успева да ги воодушеви гледачите од сите генерации и денес претставува референтна точка  – особено затоа што јазикот...
ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

Пред многу години, при посета на едно предградие на Скопје, бабата на една моја пријателка ми понуди лимонада со одличен вкус.Имаше прекрасен благо/горчлив вкус, поради кората од лимон и портокал која ги ставила во подготовката...

КУЛ И КУЛТУРЕН: НЕВЕРОЈАТНИОТ ОСТРОВ ТИНОС

Островот Тинос, трет по големина во архипелагот Киклади, нуди по нешто за секого: млади кои уживаат во журки на плажа, романтични двојки, вљубеници во традицијата, медитерански гурмани, верници на аџилак, спортисти, љубители на природата, уметноста...

„Турците и Грците и другите соседи се буквално браќа“

Периклис Цукалас од Баба Зула во интервју за Балкон 3 Концерт на Баба Зула! Тоа не е обичен настан, туку холистичко уметничко искуство, еден „аудио-визуелен празник“, како што тие самите велат. Баба Зула се претставници...
Are you talking to me? Мене ми зборуваш?

Are you talking to me? Мене ми зборуваш?

Стереотипи за Грците кои ме пресретнаа откако ја поминав „оградата“ на соседите Не можете да извлечете потполн заклучок за тоа каква претстава имаат луѓето за вас како припадник на одредена нација од случајни, неформални средби...
ТВИТОВИ ОД ВСЕЛЕНАТА

ТВИТОВИ ОД ВСЕЛЕНАТА

Канадскиот командир на Интернационалната Вселенска Станица која орбитира околу нашата планета од декември 2012 со брзина од 5 милји во секунда постојано ги споделува своите впечатоци на глобалната мрежа Twitter… и одлучи да посвети еден...
Признание за Тео Ангелопулос во Атина, Солун и Лариса (24-30.01.2013)

Признание за Тео Ангелопулос во Атина, Солун и Лариса (24-30.01.2013)

Грција одбележува една година од смртта  на овој голем филмски режисер и му оддава почест преку серија специјални прикажувања на сите негови дела во кината во трите најголеми градови во земјата. Филмската панорама ќе се...