Водич низ СКОПЈЕ
Софија Николау
Повеќе информации за

Софија Николау

Софија Николау сака да патува колку што е можно повеќе. Луѓето, градовите и храната во земјите околу Медитеранот се нејзини омилени. Се обидува да го заврши докторатот од Економска Географија (но не вложува доволно напори). Мисли дека Балканот е лудо и уникатно место, и бидејќи сме родени тука, тоа мора да има свое значење!

Напишано од

Софија Николау:

Кога жештината ќе дојде во градот

Во придружба на вообичаените повици и предупредувања до граѓаните, жешкиот бран среде лето во Атина е секојдневен, вообичаен неизбежен елемент.. Во ред значи, еве го јули повторно! И температурите во центарот на градот отидоа и... жешкиот бран во Атина е неизбежен
Кафе со мраз  – како да се преживее денот на грчки начин

Кафе со мраз – како да се преживее денот на грчки начин

Што е фрапе? Тоа е ладен пијалок од кафе кое се мати за да се добие пенест прелив. Се служи во висока чаша полна со коцки мраз и се пие со сламка. Што содржи фрапе?... Како сами да подготвите фрапе?

Гледајќи ги фудбалските натпревари во Грција

Блазирано Светско Првенство 2014 Деновиве главна тема на разговор низ целиот свет е Светското првенство во фудбал 2014 во Бразил. По тој повод бев запрашан што Грците мислат за првенството. Јас, како голем љубител на... Гледајќи го Светското првенство 2014 во Атина
ГРЧКИ ОСТРОВ ПОД АКРОПОЛ

ГРЧКИ ОСТРОВ ПОД АКРОПОЛ

Приказна за една необична населба и нејзините жители Во 1840-тите Баварскиот Крал кој владеел со Грција ги повикал најдобрите ѕидари во земјата да изградат палата за новиот крал во новиот главен град. Ѕидарите пристигнале од... Киклади во Атина
Прошетка во најубавиот парк во Атина

Прошетка во најубавиот парк во Атина

Добродојдовте во Националната градина во Атина! Веднаш до секогаш полниот плоштад Синтагма, овој пријателски  и историски зелен простор е оаза на романтизмот од 19 – ти век. Планирани во 1836 год, овие Градини се всушност... Се простира на 158 квадратни километри
Ел Греко во Шпанија, 2014 – паралелни манифестации во Грција

Ел Греко во Шпанија, 2014 – паралелни манифестации во Грција

Шпанија, земјата која го прифати талентот и карактерот на Ел Греко, одбележува 400 години од неговата смрт (7 април 1614) претставувајќи на јавноста широка програма на изложби, предавања, музички концерти, ликовни манифестации и перформанси во... Омаж на сликарскиот мајстор
Средба со атинскиот лик од детективските романи и неговото патување до Истанбул

Средба со атинскиот лик од детективските романи и неговото патување до Истанбул

Инспекторот Костас Харитос е намќорест, средовечен полицаец кој живее во мал стан во Атина. Се бори со тешки случаи на убиства во мрачниот урбан свет. Инспекторот   Харитос не е ниту суперхерој ниту антихерој. Тој е... Која е оваа жена? Зошто убива?
Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Широка лепеза на посни јадења се конзумираат во 50-те денови на големиот пост пред Велигден. Најдобрите од нив традиционално се приготвуваат за пикникот на Чист Понеделник со кој се започнува Големиот Пост – Sarakosti. На... Октопод во туршија и жолта леќа
Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Познати по прескокнувањето на појадокот, Грците започнуваат да се грижат за консумирање цврста храна доцна наутро кога доаѓа време за „dekatiano“ или „појадок во 10 часот“. Овој појадок најчесто се состои од сеприсутната тиропита –... Едноставно прашајте ги локалците
Карневалски прослави во Грција: Скара в четврток!

Карневалски прослави во Грција: Скара в четврток!

Во цела Грција постојат безброј карневалски обичаи и прослави во текот на овие три недели кои се разликуваат по региони, градови, па дури има разлики од село до село. Но, еден обичај е насекаде ист:... Да не дознаат вегетаријанците