Водич низ СКОПЈЕ
Софија Николау
Повеќе информации за

Софија Николау

Софија Николау сака да патува колку што е можно повеќе. Луѓето, градовите и храната во земјите околу Медитеранот се нејзини омилени. Се обидува да го заврши докторатот од Економска Географија (но не вложува доволно напори). Мисли дека Балканот е лудо и уникатно место, и бидејќи сме родени тука, тоа мора да има свое значење!

Напишано од

Софија Николау:

Новогодишни празници на грчки начин

Новогодишни празници на грчки начин

За некои тоа е начин да се избега од мрачната зима и сè потешкото секојдневие, за други е можност за духовно напредување и добротворство. Во Грција претераниот конзумеризам веќе започнува да се подвлекува пред потребата... “Jingle Bells” во грчки стил
КОГА КИНОТО ОДИ НА ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ

КОГА КИНОТО ОДИ НА ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ

Интернационалните филмски продуценти многупати досега ги имаат искористено пејзажите на грчките острови како сет за многу успешни филмови. Со години тоа претставува добитна комбинација за кино благајните и за промоција на локалниот туризам. Ајде да...
Како да патувате евтино по грчките острови! Не ѕиркајте! Придружете се!

Како да патувате евтино по грчките острови! Не ѕиркајте! Придружете се!

Како да патувате како локален жител до островите Киклади Малку географија:) Архипелагот Киклади се наоѓа во јужниот дел на Егејското море недалеку од главниот град на Грција. Старото име на оваа група острови потекнува од... Инфо за најекономичен начин на патување

Велигден во Грција

Најважните моменти од најголемиот празник во годината Тешко може да се опишат интензивните чувства за време на Велигден во Грција. Има очигледни и јавни промени на расположенија (од среќа во тага, од елегија во екстаза,... Црвените јајца се симбол на Распнувањето
Слатко и Балканско

Слатко и Балканско

Еден многу едноставен рецепт за слатко задоволство на Балканот се состои од: најголем дел овошје (и зеленчук или цвеќе) кое се претвора во конзервирана храна откако ќе се свари во густ шеќерен сируп – шербет....
Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Ова округло лепче е незаменливо за божиќниот ручек кој е најважниот божиќен оброк во Грција.Честопати ќе го сретнете со буквата В обликувана одозгора, која е симбол на плуг, и со цели лешници кои ја дополнуваат... Состојки и подготовка
Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Лекции научени од грчките студенти во британско – индиската кујнаНеколкуте декади на живеење и студирање во Велика Британија оставија трајни и неизбришливи траги кај многу генерации на Грци. Секако, сеприсутната британско-индиска кујна е едно од... Лекции научени од грчките студенти
Божиќна фабрика за децата во Атина

Божиќна фабрика за децата во Атина

Во Атина семејствата и децата го прославуваат Божик со прошетки низ градот во радосна и забавна атмосфера. Сериозната економска криза доведе до појава на повеќе граѓански иницијативи кои промовираат социјална солидарност во текот на целата...
Чај – за да се чувствувате пријатно и спокојно

Чај – за да се чувствувате пријатно и спокојно

Прекрасен другар во студените денови Во Грција црниот чај не е пијалок кој често се пие, како на пример во Турција и Азија. Ако ги прашате Грците „дали сакате чај?“ тие најверојатно ќе ви одговорат... Прекрасен другар во студените денови
Маџун: повеќе од обична бонбона

Маџун: повеќе од обична бонбона

Секогаш кога одите во посета на историскиот центар на Истанбул мора да поминете по патот кој води кон палатата Топ Капи. Во целата таа гужва од туристи може да не ги забележите малубројните уличните продавачи... Балзамот на Сулејман Величествениот