Водич низ СКОПЈЕ
Ненад Георгиевски
Повеќе информации за

Ненад Георгиевски

Ненад Георгиевски е музички новинар, преведувач, професор по англиски јазик, страствен читател на книги, музички колекционер, патник, автор на неколку музички документарци и горд татко.

Напишано од

Ненад Георгиевски:

Балкон3 интервју со Роб Гарза – Thievery Corporation

Балкон3 интервју со Роб Гарза – Thievery Corporation

Диџејот и продуцент Роб Гарза е познат како една половина од дуото Thievery Corporation. Оваа година издаде колекција на ремикси кои ги направи за песни на Гогољ Бордело, Tycho, Miguel Migs. “Remixes” е интригантно издание... Светот е доволно голем и има место за сите
Мирослав Тадиќ – Експонирање на балканската музика

Мирослав Тадиќ – Експонирање на балканската музика

Мирослав Тадиќ е гитарист виртуоз и професор на престижниот универзитет КалАртс во САД, но на овие простори е без сомнение најпознат како втората половина од дуетот со гитаристот Влатко Стефановски. Со годините, ова дуо, чиј...
Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус е непредвидлив и променлив гитарист, звучен скулптор чија музика е исполнета со необична таинственост. Таа се наоѓа некаде помеѓу фри-импров музиката, експресионизмот на електричниот фри џез и електронската музика. Меѓутоа, тој е повеќе...
На Скопскиот џез-фестивал има магија во воздухот

На Скопскиот џез-фестивал има магија во воздухот

Интервју со Жига Коритник, долгогодишен службен фотограф на Скопје Џез Фестивал. Светот на џез-музиката не би бил истиот без познатите фотографии што ја прикажуваат неговата иконографија. Се чини дека оваа музика и фотографијата одат рака...
Skopje design week – фестивал на креативноста и иновативноста

Skopje design week – фестивал на креативноста и иновативноста

Интервју со Марта Наумовска Грнарова – Македонските дизајни не заостануваат од регионалната селекција. Преку богатата програма, која вклучуваше креативни работилници, изложби, деловни предавања, експо зона, агол за храна и музика, Скопската недела на дизајнот, се...
Костас Теодору  – Откривајќи го животот преку музика

Костас Теодору – Откривајќи го животот преку музика

„Границите се само визуелна реалност. Ако летате со авион, нема да ги погледнете тие граници. Ние ги правиме тие во самите нас.“ Музичарот и композиторот Костас Теодору или Дине Донеф е еден од оние музичари...

Кимо Похјонен – бестрашен музички авантурист

Тоа што е Џими Хендрикс за електричната гитара, тоа е финскиот музичар Кимо Похјонен за хармониката. Со користењето електроника, Похјонен ја претвори својата хармоника во пеколна машина. Некои инструменти допрва треба да го најдат своето...
Балкон3 интервју со Питер Хук: “Unknown Pleasures – Inside Joy Division”

Балкон3 интервју со Питер Хук: “Unknown Pleasures – Inside Joy Division”

Joy Division постоеше три и пол години, до трагичниот крај во мај 1980 година, но нејзиното музичко наследство е силно до ден денес. Во еден краток период, четири млади момчиња од Манчестер го сменија правецот...
Интервју со браќата Теофиловиќ: Песните му припаѓаат на тој што најубаво ќе ги испее

Интервју со браќата Теофиловиќ: Песните му припаѓаат на тој што најубаво ќе ги испее

Браќата Теофиловиќ (Радиша и Ратко) се едни од најпознатите изведувачи на традиционални песни од Србија, но и од сите краишта на Балканот. На репертоарот на овие уметници секогаш биле присутни прекрасни традиционални песни кое времето...
Истанбул ми дава шанса да се чувствувам како дома

Истанбул ми дава шанса да се чувствувам како дома

Музичарот Оливер Јосфиовски е познат како основач на групата Љубојна, која тој ја предводи со својата сопруга Вера Милошеска Јосифовска. Меѓутоа, неговите интереси и активности не почнуваат, ниту завршуваат тука. Тој е еден од оснивачите...