Водич низ СКОПЈЕ
Ненад Георгиевски
Повеќе информации за

Ненад Георгиевски

Ненад Георгиевски е музички новинар, преведувач, професор по англиски јазик, страствен читател на книги, музички колекционер, патник, автор на неколку музички документарци и горд татко.

Напишано од

Ненад Георгиевски:

Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Балкон3 извештај од концертот на Леонард Коен во Истанбул Велат дека патувањата ги прошируваат хоризонтите, а патувањата до далечни места неминовно ја зголемуваат способноста за перцепција. Истанбул, неофицијално, град на 20 милиони души навистина ги...

Балкон3 интервју со Ерик Сардинас – најдобриот гитарист кој што стапнал во Македонија

Своевремено Џими Хендрикс рекол дека блуз-музиката е лесна за свирење, но е тешка за да се почувствува. Токму тој дел е она што ја одредува големината и влијанието на една музика. Гитаристот Ерик Сардинас е... Блузот е чиста енергија
Балкон3 интервју со Ришар Галијано

Балкон3 интервју со Ришар Галијано

Магијата на Галијано носи и тага и радост и оптимизам и загуба За Ришар Галијано важи дека за европската музичка традиција го направил тоа што неговиот ментор Астор Пијацола го направил за аргентинското танго –... Музиката носи и радост и тага
Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Австралиското џез-импров-амбиент трио The Necks е активно веќе четврт век. Членовите на овој состав, тапанарот Тони Бак, басистот Лојд Свантон и клавијатуристот Крис Абрамс, се искусни џезери кои приоѓаат кон музиката малку поинаку од вообичаеното....

Обидите за идеални религиозни општества раѓаат суров екстремизам

Балкон3 интервју со оскаровецот Роџер Рос Вилијамс, автор на документарните филмови „Музиката на Пруденс“ и „Господ ја сака Уганда“. Кога би направилe поделба на филмовите што ги гледаме, би се појавиле многу подгрупи, но главната... Насилство во име на Бог
Атанасовски: На концерти со страст и енергија, во театар минималистички

Атанасовски: На концерти со страст и енергија, во театар минималистички

Балкон3 интервју со Васко Атанасовски –  саксофонист и композитор од Словенија со македонско потекло Една од главните одлики на фестивалот ОФФест е претставување на нови луѓе, нови музики, старо-нови традиции. За време на тие неколку... Словенец со македонско потекло
Балкон3 во Таинствениот град од Третиот свет на Дарко Рундек

Балкон3 во Таинствениот град од Третиот свет на Дарко Рундек

Балкон3 со Дарко Рундек – поет, режисер, продуцент, глумец и е најмногу познат како некогашен фронтмен на еден од најпопуларните хрватски и екс ју бендови, Хаустор.Минатата година беше промовирана една необична книга „Рундек помеѓу –... Сахер беше етномузиката, јас кабарето
Љубојна: Цел свет израсна од фолклорот, дури и најлудите дела!

Љубојна: Цел свет израсна од фолклорот, дури и најлудите дела!

Интервју со Вера Милошеска и Оливер Јосифовски од Љубојна – Тоа што било мит за Македонија, „кога ќе дојдеш во Македонија, немој да играш и немој да пееш“, повеќе не важи. Музиката на Љубојна е музика... На паркинг слушавме музика од Џемаил
Балкон3 интервју со Раби Абу Калил – човек што ги премостува културите

Балкон3 интервју со Раби Абу Калил – човек што ги премостува културите

Секоја култура е мултикултурна, уште откако човекот ја напуштил Африка и се проширил низ целиот свет. Верувањето во чисти култури е на некој начин фашизоидно, вели музичарот со потекло од Бејрут, додавајќи дека и слепото... Традицијата денес била револуција вчера
Балкон3 интервју со Зоран Предин (Лачни Франц)

Балкон3 интервју со Зоран Предин (Лачни Франц)

Kaриерата на еден од најпознатите и најпопуларни словенечки музичари, Зоран Предин, е сè, само не здодевна и еднолична. На публиката Предин и е познат како главен автор и предводник на култниот бенд  од ’80-те, Лачни...