Водич низ СКОПЈЕ
Мирко Трајановски
Повеќе информации за

Мирко Трајановски

Мирко е млад скопјанец. Со новинарство се занимава 10 години, а кога не е „заглавен“ пред компјутер сака да слуша стара музика и да гледа нови серии. Ако мора да бира омилени филмски и книжевни дејци, веројатно изборот би паднал на Вуди Ален и на Оскар Вајлд. Не е многу по спортот ама ужива да вози велосипед, а турите најчесто завршуваат со топли ќебапи и ладно пиво. Два пати беше предложен за претседател на куќен совет ама ниту еднаш не го избраа... А, и сака да патува, па кој не сака?

Напишано од

Мирко Трајановски:

Охрид, мај, езеро и рибја чорба

Охрид, мај, езеро и рибја чорба

Од дневникот на еден турист… Го сакам Охрид, иако сум од Скопје. Го сакам Охрид, особено во мај. Охрид во мај е прекрасен. Е сега, некој ќе каже дека во мај сите градови се убави...
Гиола – еден од најубавите природни базени во светот

Гиола – еден од најубавите природни базени во светот

Островот Тасос е можеби една од најпопуларните туристички дестинации во Грција. Сепак малкумина од оние кои го посетиле знаат дека во себе го крие еден од најубавите природни базени во светот – лагуната Гиола (Giola)....

Од подрумите во Шутка до Зигет и Роскилде

Интервју со Шутка Рома Рап Студена зимска приквечерина во ромската населба Шутка во Скопје. Движејќи се со автомобилот низ тесните калливи улички, стигнавме до џамијата. Таму не пречека Фет Џо и пријателски не поздрави. Не...
Балкански звук во срцето на Големото Јаболко

Балкански звук во срцето на Големото Јаболко

Интервју со New York Gypsy All-Stars: Возбудливо музичко патување со изведувачи од Македонија, Грција, Турција и Соединетите Држави. Грчки басист наврати во еден мал бар во Њујоршкиот Алфабет Сити и слушна источно-медитерански и јужно-балкански звуци...

„Силеџија“ – вистинска приказна од нашето соседство

Насилството меѓу децата и тинејџерите од училиштата и улиците се префрли на социјалните мрежи. Интернетот стана простор за задевање, заплашување и исмевање. Токму оваа проблематика е тема на 4-минутниот анимиран филм „Силеџија“, развиен од страна...
Зијан: Се уште добро се забавуваме на сцена

Зијан: Се уште добро се забавуваме на сцена

Зијан – интервју Добро познатата гитарска мелодија го распара тешкиот дојрански воздух. За само дел од секундата беше придружена од извици на воодушевување на неколкуилјадната публика, која во еден глас почна да ги пее стиховите...
Д Фестивал на брегот на Дојранското Езеро

Д Фестивал на брегот на Дојранското Езеро

Бендови од Македонија, Грција и Србија и светски познатата британска музичарка Sonique ќе настапат на второто издание на Д Фестивал, кој ќе се одржи утревечер на дојранското крајбрежје. Туристичкиот центар на југот на Македонија очекува...
Игрите можат да почнат

Игрите можат да почнат

Почнува трката за највредните спортски одличја. В петок, палењето на олимпискиот оган ќе го означи стартот на триесетите летни олимписки игри, кои ќе се одржат во Лондон. „Колепката на фудбалот“ 17 дена ќе биде арена...
Прошетка низ Отоманското наследство на Скопје

Прошетка низ Отоманското наследство на Скопје

Екипата на Балкон 3 во неделата имаше можност да присуствува на еден навистина несекојдневен и интересен настан. Станува збор за тричасовна прошетка низ Отоманското наследство на Скопје, која за сите заинтересирани бесплатно ја организира археологот...

Банско – Балканскиот Сент Мориц

„Цената на дневниот ски – билет чини 55 лева или околу 28 евра, па самите пресметајте дали е тоа скапо или евтино. Сепак ќе скијате на истите стази на кои скијала речиси целата светска елита...