Водич низ СКОПЈЕ
Кристина Ангелеска
Повеќе информации за

Кристина Ангелеска

Кристина е авантурист во вечна потрага по доза креативност. Љубопитна, интуитивна, секогаш насмеана. Ужива кога слуша музика и со неа се буди, пешачи, вежба и заспива. Сака да прочитам добра книга, а еден од нејзините омилени автори е Херман Хесе. Ја сака уметноста и културниот живот. Обожува да патува, да открива нови места, култури и религии. Би сакала да го прошета светот, но ако мора да бира на листата со желби би ги ставила Њујорк, Лондон, напуштениот древен град Петра во Јордан и Кападокија. Најлуди нешта што би ги направила се банџи, скок со падобран или да ја почувствува магијата на летање со параглајдер :)

Напишано од

Кристина Ангелеска:

Ејуп и Пјер Лоти Кафе во Истанбул

Ејуп и Пјер Лоти Кафе во Истанбул

Запознајте ја душата и срцето на вистинскиот Истанбул со Балкон3 Ако веќе сте заситени од Европскиот дел на Истанбул, Таксим, елегантниот Бејоглу, исполнетата со врева Капали чаршија, ги имате посетено Аја Софија и Сината џамија,... Овде ниеден водич нема да ве однесе
Седум интересни факти за турското кафе

Седум интересни факти за турското кафе

Пиењето кафе за повеќето од нас е секојдневен ритуал. Љубителите на кафе не го почнуваат денот без оваа „магична“ напивка. Турското кафе е повеќе култура отколку пијалoк, а во светот тоа е познато поради муабетот,... Лезет: кафе со локум
Шиле – бели плажи, мир и релаксација на северот од Истанбул

Шиле – бели плажи, мир и релаксација на северот од Истанбул

Да се посети Истанбул, градот кој 24 часа дише и живее со забрзано темпо е вистински предизвик. Кога ќе стапнете овде брзате да посетите сè, но тоа не е возможно, бидејќи градот има многу музеи,... Овде е најголемиот светилник во Турција
10 факти за Истанбул, градот што флертува на два континенти

10 факти за Истанбул, градот што флертува на два континенти

Истанбул! Местото што ги исполнува сите желби на светот и ви ги отвора портите кон непроценлива убавина, историја, шопинг и флерт на два континенти. Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу... Над 3.000 продавници во Капали чаршија
„Скаменетите свадбари“ во Куклица

„Скаменетите свадбари“ во Куклица

Помина најдолгиот месец во годината. Гледајќи го сонцето, кое што деновиве иако со „заби“ ни е постојан придружник, можам слободно да кажам дека пролетта ни е блиску. Токму поради тоа сметам дека е време да... Легенда или природен феномен
Шеќерни спомени

Шеќерни спомени

Детство, период во кој живеевме безгрижно и слободно. Период кој никогаш не се заборава и на кој вечно се навраќаме. Кога ќе помислам на тој период ми навираат многу спомени. Саботите речиси секогаш ни беа...
Уметност од срма

Уметност од срма

Филигранот е една од најубавите техники за обработка на метал. Векови наназад со оваа техника е изработуван накит и украсни предмети на кои и денес им се восхитуваме. Меѓутоа, постојат и други начини за употреба...
Румели Хисар – тврдина со најдобар поглед кон Босфорот

Румели Хисар – тврдина со најдобар поглед кон Босфорот

Секој кој го посетил Истанбул, сигурно барем неколку пати се запрашал од каде има најубав поглед на Босфорот. Балкон3 Ви ја открива тајната како сите Ваши фотографии од протокот кој ги дели Европа и Азија...
„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

Во турската кујна може да се најдат многу десерти кои се прават со млеко, но дефинитивно ретки се оние кои во себе содржат месо. Тавук гогсу (tavuk göğsü) е вид млечен пудинг, дел од традиционалната...
Почувствувај ја Преспа

Почувствувај ја Преспа

Високи планини, котлина, езеро, остров. Синило, кое за момент ги засенува зелените површини и карпестите височини. Иако денес, ни одблиску не е она езеро кое го паметат постарите, тоа сe` уште плени и повикува за...