Водич низ СКОПЈЕ
Хусамедин Гина
Повеќе информации за

Хусамедин Гина

Повеќе од десет години новинарско искуство, но никогаш професионален новинар (со плата). “Вечити” или поточно кажано, дипломиран хонорарец. Студент во првата генерација на Едногодишната школа при Македонскиот Инститит за Медиуми. Работно искуство во МТВ Турска Редакција, Бирлик и неделникот Форум Плус. 6 месеци дописник за Турската НТВ за време на кризата. Го сакам спортот, фан сум на ФК Бешикташ од Истанбул. Освоени награди: - Награда од обединетите нации за текст за сиромаштијата - објавен во весникот “Време” – 2006 - Награда од европската унија – “Жан Моне” – за текст `Еу и децата` 2007 – објавен во новинската агенција ИНА. ЈАС ВО ЕДНА РЕЧЕНИЦА: Новинар во срцето, машински инженер по вокација...

Напишано од

Хусамедин Гина:

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН! (тоа е израз кој што се извикува на почетокот на борбата меѓу борачите, повик на двобој) Место Чаликли, Валандовско, фудбалски стадион со прекрасна зелена трева, зурли, тапани, стотици литри зејтин, еден пеливански...
Боите го прават животот поинаков

Боите го прават животот поинаков

Облечете на себе облека со весели бои и уживајте во животот. Победете го лошото расположение, надминете ја депресијата. Таа би била основната порака на девојчињата од фолклорните групи, кои учествуваа на Меѓународниот фестивал на пролетни...
Дефиле на кучиња во Градскиот парк

Дефиле на кучиња во Градскиот парк

Од Пудлица, до Ирски Сетер, различни раси на домашни миленичиња, со уште поинтересни имиња како Хилари, Барон, Торик и др. Тие денеска го искористија прекрасниот сончев ден во Скопје и заедно со своите сопственици продефилираа...
КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

Харизматичниот скромен лидер на кошаркарскиот клуб Галатасарај од Истанбул, Октај Махмути, годинава е избран за најдобар тренер на ULEB Eurocup. Скопјанецот Октај, задоволен од тоа што неговите фанови го споредуваат со Мourinho, но објаснува: “Побелена...
Солун и Атина го слават јубилејот 200 години Дикенс

Солун и Атина го слават јубилејот 200 години Дикенс

Ако патувате во Солун или Атина ви препорачуваме неколку интересни настани кои се организираат како дел од глобалната Дикенс 2012 програма за одблежување на големиот јубилеј, 200 години од раѓањето на писателот Чарлс Дикенс. Во...

Попова Шапка – вистински снежен рај

И додека странците им се восхитуваат на природните убавини на нашата земја, завидувајќи ни на богатството што го поседуваме, ние „навидум сопственици на природните богатства“ не сме ни свесни што сé имаме добиено како наследство...
Бит Пазар – вековна традиција

Бит Пазар – вековна традиција

„Со својата долгогодишна традиција пазарот сеуште е една од институциите која се спротивставува на технологијата и модерниот живот во една метропола.“ „Тука се мери точно“. Така пишува на една од тезгите, полна со банани, во...
How do I win at online casinos?

How do I win at online casinos?

Content Slots and Jackpot Games Money transfers Woo Casino offers a fun casino adventure Entertaining slot tournaments Bonuses for new and old players alike Tax-free winnings for Australian players courtesy of an MGA license MGA...
Joo Casino: Should You Pick It?

Joo Casino: Should You Pick It?

Content Joo Casino Games Slots (Pokies) Table Games Joo Casino is one of the best casinos that you can find on the internet as it provides a very rich experience to all those who play...
СНЕЖНИОТ ТАНЦ НА ДИВИТЕ ГУЛАБИ

СНЕЖНИОТ ТАНЦ НА ДИВИТЕ ГУЛАБИ

СНИМЕНИ ВО СТАРАТА ТУРСКА  ЧАРШИЈА Мир Возбуда Почеток Повеќе возбуда Хаос Изморени Стратегија Ти велам… Провокација Возбуда 2 Паметно Фото: Хусамедин...