Водич низ СКОПЈЕ
Гоце Трпковски
Повеќе информации за

Гоце Трпковски

Роден: 11 дена пред промоцијата на првиот Делореан, автомобилот од легендарниот филм „Враќање во иднината“, па уште од тогаш го сакам патувањето низ времето.

Образование: во основно училиште научив да пишувам, во средно да составувам приказни, а на факултет да го претворам тоа во професија.

Работно искуство: меѓу старата маица и костумот, сум известувал и од музичкиот фестивал „Егзит“ и од седница на Обединетите нации.

Интереси: неограничени, како што покажува и работното искуство.

Омилени дестинации за патување: во главата на Квентин Тарантино, а бидејќи тоа не е можно освен на филм што би го снимил Спајк Џонз, тогаш секаде каде што има планина, голем град, замок, река... Па дури и ако нема ништо од тоа.

Музика: отворен кон се, особено кон рок.

Филмови: сите со Џони Деп, Кевин Спејси или Џон Кјузак, сите на Мартин Скорсезе, повеќето на Ридли Скот, Гај Ричи и многу други.

Храна: да, благодарам.

Пијалак: колекционер на пивски вкусови, заедно со лименките и шишињата, од што е можно повеќе делови од светот.

За Балкон 3: можеби секој балкон не е ист, но секоја зграда има иста мешавина на балкони.

Напишано од

Гоце Трпковски:

17 обележја на најживописниот пат во Македонија, Маврово-Струга

Четири езера, пет планини, две реки, два града, села, манастири, мостови, неверојатна природа… Сето тоа е спакувано во само стотина километри, на патот Маврово-Струга, покрај западната граница на Македонија. Патот воопшто не е лесен, многу... Подобро е да сте совозач
На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

Како му изгледа молитвата за Рамазан Бајрам на некој што потекнува од христијанско семејство? Веројатно слично како Велигден, но без жените, за кои знаеме дека според верските правила не се молат во храмовите.  Немам некое...
Имало ли живот пред туризмот?

Имало ли живот пред туризмот?

Рибарското минато живее… Бела куќа со сини капаци на прозорците. Силни бои и изразен контраст. Боите на небото и на морето, како и на грчкото знаме. Рецепт за совршена фотографија, најдобар начин да се каже... Рибарското минато живее
Ренџерите на Езерани во својата „канцеларија“ од 20 милиони квадрати

Ренџерите на Езерани во својата „канцеларија“ од 20 милиони квадрати

Кој може да си дозволи канцеларија од 20 милиони квадратни метри? Дури и 20 квадратни метри може да бидат одличен работен простор, камоли нешто милион пати поголемо. Згора на тоа, не постои зграда во светот... Во Езерани живеат 42 отсто од европските видови птици

14 занимливости што ќе ги најдете во нетуристичко село

Откриени воени тајни Страцин на многумина им е познато село во Македонија, бидејќи се наоѓа на главниот пат што води кон Бугарија. Поточно, тоа е на самата раскрсница каде што се дели патот кон живописното... Откриени воени тајни
Солунскиот Алкатраз

Солунскиот Алкатраз

Имало ли ќелии со поглед на море? Ако до пред триесетина години сте сакале да имате поглед од највисоките точки во градот Солун, на располагање ви биле две опции: да го прекршите законот и да... Имало ли ќелии со поглед на море?

Цветни велосипеди – Нов живот за старата ’рѓа

Како да му дадете нов живот на стариот и неупотреблив велосипед? Едноставно, претворете го во држач за цвеќиња.Овој тренд трае повеќе од една деценија, но неговата популарност не се намалува. Насекаде во светот луѓето ги... Балкон3 го направи својот прв цветен велосипед

Брзо, лесно и традиционално: пире од компири и од зелени домати

Ако ги следите тв-каналите за готвење, веројатно сте забележале дека нивните најпопуларни емисии се оние каде што се подготвуваат брзи, лесни и едноставни оброци, без премногу состојки. Тоа е разбирливо. Животот денес е брз и... Богатите вкусови на сиромаштијата
Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Фудбал и пиво. Зошто токму пиво? Нема многу објаснувања. Главно се прифаќа тоа дека фудбалот станал традиционален спорт најпрвин во земјите каде што пивото веќе било традиционален пијалак, на Британските острови, во Холандија, Германија… Па,... Ја имате ли ретката состојка?
Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Трговците го минувале патот меѓу Скопје и Истанбул со векови. Државите и империите се менувале, но оваа силна трговска врска опстанувала. И денес, голем број производи што се продаваат во скопските дуќани, пред се` текстилните,... Свет што не се сменил од Средниот век