Водич низ СКОПЈЕ
Дарко Чекеровски
Повеќе информации за

Дарко Чекеровски

Новинар повеќе од 15 години, ужива во добри приказни, долги дискусии на теми од животот, актуелни светски прашања, аргументира против предрасудите, стереотипите.

Сака добри филмови, книги, биографии и добра музика. Ужива во храната што се подготвува во балканските земји, сака мусака, турлитава, тавче гравче и е голем фан на ориенталната школа на слатки.

Омилено мото: My country is the world, and my religion is to do good.

Напишано од

Дарко Чекеровски:

Во Македонија се што расте е чудесно – Балкон3 интервју со Златко Гал

„Да јадеш само интегрални житарици, некои зелени листови, да пиеш Евиан вода и трчаш 50 километри дневно. Ебати таквиот живот, не е тоа живот“ – Балкон3 интервју со Златко Гал, хрватски новинар, коментатор, еден од највлијателните... Балканот е фасцинантен гастрономски простор

Македонец готви викингшка храна во Норвешка

19 работи што треба да ги знаете за скандинавската кујна – Интервју со шеф Трајче Кралев од Свети Николе, кој со години подготвува специјалитети во ресторан во Норвешка Како дојдовте на идејата да заминете за... 19 работи што треба да ги знаете за скандинавската кујна

Балкон3 интервју со Горан Гајиќ, режисер на „Како пропадна рокенролот“ и „Ќе се вратат штрковите“

Have Gun – Will Travel! Горан, Филмот и музиката се ваш живот, всушност и нема ништо што би можело поблиску да ве опише. Па, како живеете? Лудо и брзо, хахаха   Живеам нормално, се е тоа... Have gun - will travel!
Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Интервју со Константин Јовановски – прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје Константин Јовановски е прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје. На работа секогаш во костум, насмеан, љубезен. Но ова... Најлоши се улиците низ Киев
Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Верувам ќе се согласите. Ништо толку силно, моќно и верно не ве враќа во минатото, не ви буди сеќавања, не ве потсетува на постарите членови на семејството, на личности и случки, како што се мирисите.... Состојки и подготовка
Грав, море, филм и музика под Велебит

Грав, море, филм и музика под Велебит

Стар град, мал пекол. Концентрација на Македонци, мирис на грав, море, сарма, пиперки, планина, турлитава, баница, шопска салата и убаво македонско вино. Ова е кадар од Стари Град Пакленица, ситно гратче под крупниот Велебит во... Стар град, мал пекол :)
Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Интервју со Жарко Ристоски, селектор на Македонската одбојкарска репрезентација Г-не Ристоски, што е она што е привлечно во одбојката? Не е фудбал, не е кошарка, нема толку страствена публика и навивачки тимови, па што ги... Ми недостасува козјото сирење Халуми

Балкон3 специјалитет – Мечкуевска тава кај Пуже во Свети Николе

Екипата на Балкон 3 викендов одлучи да ви подготви специјалитет, кој особено ќе им се допадне на оние гурмани за кои „јадење без месо, не е јадење“. За таа цел го посетивме ресторанот „Мечкуевска куќа...
Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Внимавај, кога ќе стигнеш во градот ГПС-от можеби нема да работи како што треба, ме предупреди пред тргнување за Атина мојот братучед кој веќе имал искуство обидувајќи се да вози по ГПС во главниот град... Кој прашува не талка
Комшиска прослава на Ѓурѓовден на скопското Кале

Комшиска прослава на Ѓурѓовден на скопското Кале

И православните и Ромите муслимани, на Денот на пролетта излегуваат на пикник на зеленилото меѓу американската амбасада и касарната Илинден. Распалени скари, разиграни деца, љубопитни лица. Со игри, забава за децата и здравици за поберикетна...