Koha për piknik ! Kifle – lule me salçiçe

Këtë vit pranvera u vonua shumë, por, megjithatë ajo hyn kah dera e qershorit.Në mënyrë joshëse i zgjon ëndërrat, nërsa  bukuria  e  pranverës, diversitetii i tij, si  dhe rrezet e shëndritshme të diellit  përmbushin  dëshirat tona . Gjithçka lulëzon, mund të shihni gërshetimin e mijëra ngjyrave. Është e mrekullueshme për t’i çlodhur sytë duke shikuar  në pemët , gjelbërimin e maleve, luleve.Ndërsa mënyra më e mirë për të shijuar natyrën është pikniku.Është një moment i mrkullueshëm për t’u kënaqur me familjen, miqtë dhe të afërmit.

Sosisli corek11_balkon3

 

Në qoftë se shikojmë historinë, do të vemë re se njerëzit të cilët jetojnë në qytete gjithmonë janë përpjekur të ikin në natyrë, zakonisht në vende të qeta dhe të gjelbëruara.Pothuajse në të gjitha pjesët  e botës ky argëtim në natyrë quhet piknik.Fjala rrjedh nga fjala frenge ‘pique-nique’, që don tëthotë e ftohtë , e thjeshtë, specialitete tëthje shtatë për gatitura për tëngrënë në kush tenatyrore.

Bazuar në këto fakte, Balkon3 ju rekomandon një recetë të  shijshme , të   lehtë dhe mjaft  ekonomike.

 

 

Përbërësit e nevojshëm për kifle me salçiçe:

2.5 gota miell për bukë

1 pako majë

1 lugë sheqer pluhur

1 vezë

1 gotë  qumësht të ngrohtë

70 g gjalpë ( i shkrirë )

pak kripë

4-5 salçiçe

Për lyerjen e shtersës së  sipërme

1 e verdhë veze

1 lugë vaj luledielli

susam

piper i kuq

speca  jeshil

feferona

Përgatitja :

Mielli vendoset në një enë më të madhe. madhe. Shtohet maja , krypa, sheqeri dhe përzihet mirë.Pastaj shtohet veza, qumështi, gjalpa dhe  ngjeshet.Nëse ka nevojë, që brumi mos të ngjitet në duar, shtohet pak miell.Pastaj brumi mbulohet,dhe lihet të qendrojë një orë. Pastaj, brumi ndahet në nëntë pjesë. Çdo pjesë hapet me duar, jo me okllai .Pastaj salçiçja  futet brenda dhe mbyllet në lloj tubze.

sosis1_balkon3 sosis2_balkon3 sosis3_balkon3

Me ndihmën e thikës pritet në pesë pjesë, por jo tërësisht. Kthehet në formë të lules , me atë që salçiçja  të mbetet në pjesën e sipërme.Pastaj vëndojeni në tavë, në të cilën paraprakisht është vendosur letër e lyer me vaj.Mbulohet dhe lihet 30 minuta. Në të kuqen e vezës shtoni  vaj luledielli , përzieni dhe lyeni siperfaqen e brumit. Hidhni susam,ndërsa specat ( paraprakisht të prera në formë katrori) vëndohen në mes të lules.

sosis4_balkon3 sosis5_balkon3

Piqni në furrë 180 gradë rreth pesëmbëdhjetë minuta . 

Tashmë janë gati për t’i shërbyer .

Kiflet me salçiçe janë të gatshme, ju bëftë mirë!

Husamettin Gina

Comments