» Sport
Bolldering – arti i ngjitjes nëpër shkëmbinj

Bolldering – arti i ngjitjes nëpër shkëmbinj

Bolldering është sport I cili pothuajse i panjohur në këtë pjesë të botës. Bëhet fjalë për ngjitje nëpër shkëmbinj pa përdorimin e litarëve dhe pajisjeve të ngjashme që përdoren gjatë alpinizmit. Bolldering zakonisht realizohet nëpër... Video tregim që rrit adrenalinën
Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Edhe pa makinë apo aeroplan, rruga Maqedoni-Turqi nuk paraqet pengesë Ai është një adhurues I pasionuar i sportit në dy rrota. Për Goce Shutevski nga f. Rusinovo të Berovës (Republika e Maqedonisë) nuk ka rëndësi... sfida në diell gjatë muajit gusht
Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Greqia në Brazil kishte performacën e saj më të mirë në kampionatin botëror të futbollit deri më tani. Ekipi grek për herë të parë kaloi fazën e grupeve dhe arriti deri në çerekfinale por progresin... Mesut Ozil dhe Shkodran Mustafi
greece_brazil4_balkon3

Kampionati botëror 2014 – Duke ndjekur lojërat në Greqi

Këto ditë temë kryesore e bisedave në mbarë botën  është Kampionati Botëror 2014 në Brazil. Me këtë rast më pyetën se çfarë mendojnë grekët për Kampionatin. Unë si një tifoz i madh i futbollit, kam... Duke ndjekur Kampionatin Botëror 2014 në Athinë
Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Futboll dhe birrë. Pse pikërisht birrë? Nuk ka shumë sqarime. Kryesisht pranojnë se futbolli u bë një sport tradicional fillimisht në vendet ku birra veç më ishte pije tradicionale, në Ishujt Britanik, Gjermani, pra pasi... Vallë I keni përbërësit?
E rikthyem Nea Salamina-n në volejboll në Olimp Qipro

E rikthyem Nea Salamina-n në volejboll në Olimp Qipro

Intervistë me Zharko Ristoski, trajner I ekipit kombëtar të Maqedonisë në vollejboll Z. Ristoski, çfarë është ajo që është tërheqëse në volejboll? Nuk është futboll, as basketboll, nuk ka publik me aq pasion dhe ekipe... Më mungon djathi I dhisë Halumi
Edhe ne shohim kampionatin botëror

Edhe ne shohim kampionatin botëror

U ula për të shkruar këtë tekst derisa në televizorin karshi meje luanin Argjentina me Bosnjën dhe Hercegovinën. Ishte diku pas mesnate. Nuk ka periudhë të keqe të ditës për të parë kampionatin botëror. Disa... ...edhe pse Maqedonia nuk merr pjesë
Xhamlitë-kënaqësia e lojës së paharruar të lagjes

Xhamlitë-kënaqësia e lojës së paharruar të lagjes

Edhe pse popullariteti i kësaj loje u zbeh me paraqitjen e lojërave kompjuterike dhe celularëve, megjithatë pothuajse në çdo shtëpi gjendet ndonjë dollap i harruar në të cilin fshihet ndonjë xhamli. Erdhi moti i mirë,...
Postieri që vrapoi 220 kilometra

Postieri që vrapoi 220 kilometra

Gjithë postierët janë maratonistë. Çdo ditë këmbët e tyre përshkojnë kilometra e kilometra. Edhe heroi në këtë tregim është postier. Postierin Trajçe Mihov, e njohin të gjithë në Veles. Dhe këtu nuk ka asgjë të...
Ujërat e Sharit – Ari i Maqedonisë

Ujërat e Sharit – Ari i Maqedonisë

Adrenalin, bukuri natyrore, fasule e shijshme. Më 30 qershor 2013 në malin Sharr për të shtatën herë me radhë u mbajt maratona e biçiklizmit malor ‘Ujërat e Sharrit 2013’. Bëhet fjalë për kryesisht për teren...