» Në një ballkon
Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Futboll dhe birrë. Pse pikërisht birrë? Nuk ka shumë sqarime. Kryesisht pranojnë se futbolli u bë një sport tradicional fillimisht në vendet ku birra veç më ishte pije tradicionale, në Ishujt Britanik, Gjermani, pra pasi... Vallë I keni përbërësit?
E rikthyem Nea Salamina-n në volejboll në Olimp Qipro

E rikthyem Nea Salamina-n në volejboll në Olimp Qipro

Intervistë me Zharko Ristoski, trajner I ekipit kombëtar të Maqedonisë në vollejboll Z. Ristoski, çfarë është ajo që është tërheqëse në volejboll? Nuk është futboll, as basketboll, nuk ka publik me aq pasion dhe ekipe... Më mungon djathi I dhisë Halumi
Edhe ne shohim kampionatin botëror

Edhe ne shohim kampionatin botëror

U ula për të shkruar këtë tekst derisa në televizorin karshi meje luanin Argjentina me Bosnjën dhe Hercegovinën. Ishte diku pas mesnate. Nuk ka periudhë të keqe të ditës për të parë kampionatin botëror. Disa... ...edhe pse Maqedonia nuk merr pjesë
Boldering në shkëmbinjtë e gjelbër, mes Manastireve të vjetra

Boldering në shkëmbinjtë e gjelbër, mes Manastireve të vjetra

Për ngjitje nëpër shkëmbejë (boldering) ideale janë  kodrat me shkëmbinj ngjyrë hiri dhe të gjelbër që gjenden mbi qytetin e Prilepit. Kur para disa ditëve lexova në shtypin ditor se rreth 250 bolder vetëm me... Si mposhten shkëmbinjtë e gjelbër
street_musicians_balkon3

Orkestër i pazakonshëm i shpirtrave të ngjashëm

Dukej si një orkestër i zakonshëm, që  mund të takohet në vendet me të frekuentuara, në qytete të ndryshme të botës. Por, sapo afroheni ta dëgjoni muzikën që luajnë  ata njerëz,do të shihni se në... Kënaquni në fotografitë!
ISHULL GREK NËN AKROPOL

ISHULL GREK NËN AKROPOL

Rëfim  për një vendbanim   të pazakontë dhe banorëve të  tij   Në vitet 1840 Mbreti Bavar i cili ka sunduar Greqinë u ka bërë thirrje muratorëve më të mirë të vendit  të ndërtojnë një pallatë... Kikladi në Athinë
Koha për piknik ! Kifle  – lule me salçiçe

Koha për piknik ! Kifle – lule me salçiçe

Këtë vit pranvera u vonua shumë, por, megjithatë ajo hyn kah dera e qershorit.Në mënyrë joshëse i zgjon ëndërrat, nërsa  bukuria  e  pranverës, diversitetii i tij, si  dhe rrezet e shëndritshme të diellit  përmbushin  dëshirat tona . Gjithçka lulëzon, mund të... Shijshme, lehtë dhe ekonomike
istanbul_sunset4_balkon3

Muzgu në Stamboll

Muzgu… për shumicën pjesa më romantike e ditës … moment kur ndërthuren  ëndërrat dhe ngjyrat… kur thyhen rrezet e diellit … ndërsa qielli derdhet në ngjyra nga më të ndryshmet, të cilët krijojnë skena të mahnitshme... Niseni në udhëtim të mrekullueshëm
Murri i Djallit

Murri i Djallit

Në mes të kësaj shkretëtire në rrethin e Sveti Nikoles, e cila më tepër ngjason me ndonjë luginë në Afganistan se sa në Maqedoni, fshihet një legjendë e shkëlqyer! Deri më tani nuk është shfaqur... një legjendë e shkëlqyer!
Rruga në botën tregtare Shkup-Stamboll

Rruga në botën tregtare Shkup-Stamboll

Tregtarët e kanë kaluar rrugën mes Shkupit dhe Stambollit ndër shekuj.  Shtetet dhe perandoritë janë ndërruar,  por kjo lidhje e fortë tregtare ka mbetur akoma. Edhe sot, një numër i madh i prodhimeve  që prodhohen... Si dyqane porcelani ku duhet të hyj një elefant