» Në një ballkon
flower_bicycle5_balkon3

Biçikleta me lule – Jetë e re për ndryshkun e vjetër

Si t’i jepni jetë të re biçikletës së vjetër dhe të papërdorur? Thjeshtë, shndërroni atë në një mbajtëse për lule.  Ky trend zgjatë për më shumë se një dekadë dhe popullariteti I tij nuk bie.... Ballkon3 bëri biçikletën e saj të parë me lule
Balkon3 Interview with Goran Gajic, director of “The Fall of Rock & Roll”and “The Storks Will Return”

Balkon3 Interview with Goran Gajic, director of “The Fall of Rock & Roll”and “The Storks Will Return”

Have Gun – Will Travel! Goran, film and music are your life, actually there is nothing else that can describe your life more accurately. So, how’s life? Fast and furious (laughs)…I live an ordinary life,... Music and film are very good companions
eu-law-435423

Një turk dhe një maqedonas I udhëzojnë njerëzit nëpër labirintet e BE-së

Dy persona nga vende që kanë marrëdhënie të vështira me Bashkimin  Evropian u takuan jashtë vendit, u miqësuan, zotëruan ligjin evropian  dhe tani ua ofrojnë këshillat e tyre ligjore të tjerëve. Alara Jaziçoglu dhe Lupço... Jashtë, por njëkohësisht dhe brenda
pire_cover

Shpejtë, lehtë dhe në mënyrë tradicionale: pure nga patatet dhe domate jeshile

Nëse I ndiqni kanalet televizive për gatim, me siguri keni vënë re se emisionet më të njohura janë ato ku përgatitet shpejtë, lehtë pa shumë përbërës. Kjo kuptohet. Jeta sot është e shpejtë dhe e... Shijet e pasura të varfërisë
Premiera ndërkombëtare  e ‘Me Sijum Underground’ në Starigrad Paklenica

Premiera ndërkombëtare e ‘Me Sijum Underground’ në Starigrad Paklenica

Erdhi edhe ajo ditë. Më 6 gusht, në ambientin e përkryer të bregdetit Adriatik, në kuadër të festivalit të njohur të filmit Starigrad Paklenica do të mbahet premiera ndërkombëtare e filmit të parë dokumentarë në...
Shtatë fakte interesante për kafen turke

Shtatë fakte interesante për kafen turke

Konsumimi i kafesë për shumicën prej nesh është një ritual i përditshëm. Adhuruesit e kafesë nuk e fillojnë ditën pa këtë pije ‘magjike’. Kafeja turke është më shumë kulturë se sa pije, ndërsa në botë... Lezet: kafe me llokum
Kafe me akull- si të mbijetoni ditën në mënyrën greke

Kafe me akull- si të mbijetoni ditën në mënyrën greke

Çka është frrape? Ajo është pije e ftohtë nga kafeja e cila përzihet mirë deri sa  të krijohet shkuma. Shërbehet në një gotë të gjatë të mbushur me kube akulli dhe pihet me një pip.... Si të përgatitni vetë frrape?
GULAXH – ËMBËLSIRË  QUMSHTI  ME SHEGË, ARRA DHE FËSTËK

GULAXH – ËMBËLSIRË QUMSHTI ME SHEGË, ARRA DHE FËSTËK

Balkon3  ju përgatit Gulaxh (Güllaç) – ëmbëlsirë tradicionale turke nga periudha Osmane, veçanërisht e vlerësuar gjatë muajit të Ramazanit Kuzhina turke është e njohur  për nga ëmbëlsirat shumë kalorike  dhe të shijshme me qumësht. Ëmbëlsira... Reçetë dhe peratitja
Ai që e provon – bëhet pishman njëherë- ai që nuk e provon- bëhet pishman njëmi herë

Ai që e provon – bëhet pishman njëherë- ai që nuk e provon- bëhet pishman njëmi herë

Nëse i qaseni kuzhinës magjike turke, gjithmonë mund t’ju befasojë dhe fascinojë… Ketë herë  bëhet me një kënaqësi  të çuditshme, me një emër edhe  më të çuditshëm : Pishmanije. Këto topa të pazakontë ,të shijshme... Reçetë-Provo, që mos të bëhesh pishman
greece_brazil4_balkon3

Kampionati botëror 2014 – Duke ndjekur lojërat në Greqi

Këto ditë temë kryesore e bisedave në mbarë botën  është Kampionati Botëror 2014 në Brazil. Me këtë rast më pyetën se çfarë mendojnë grekët për Kampionatin. Unë si një tifoz i madh i futbollit, kam... Duke ndjekur Kampionatin Botëror 2014 në Athinë