» Në një ballkon
Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Edhe pa makinë apo aeroplan, rruga Maqedoni-Turqi nuk paraqet pengesë Ai është një adhurues I pasionuar i sportit në dy rrota. Për Goce Shutevski nga f. Rusinovo të Berovës (Republika e Maqedonisë) nuk ka rëndësi... sfida në diell gjatë muajit gusht
E ëmbël dhe ballkanase

E ëmbël dhe ballkanase

Një recetë e thjeshtë për kënaqësi të ëmbël në Ballkan përbëhet nga: fruta (perime ose lule) i cili shndërrohet në ushqim të konservuar kur të zihet në shurup të trashë sheqeri-sherbet. Përgatitet në mënyrën e... Ëmbëlsirë nga vishnja
Liqeni i Treskës nën mëshirën e kohës!

Liqeni i Treskës nën mëshirën e kohës!

Liqeni i Treskës sipas gjitha gjasave edhe këtë sezon do të mbetet pa vizitorë.  Qytetarët të indinjuar  shprehen se  edhe këtë vit vetëm mushkonjat do të freskohen këtu,  sepse liqeni tashmë është shndërruar në kënetë... 5 milion euro për rivitalizimin
Krem supe me karota dhe kerri

Krem supe me karota dhe kerri

Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane Disa dekada të jetesës dhe studimeve në Britani të Madhe kanë lënë gjurmë të pashlyeshme dhe të qëndrueshme tek shumë gjenerata greke. Sigurisht, prezenca kudo e kuzhinës britaniko-indiane... Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane
Gjithë fshati e përgatit, gjithë fshati e konsumon – Keshkek

Gjithë fshati e përgatit, gjithë fshati e konsumon – Keshkek

Kjo traditë është në listën e UNESKOS si një nga pasurit kulturore jo materiale të Turqisë. Disa gra nga një fshat i vogël i Turqisë juglindore këndojnë këngë për llaçin e madh prej druri që... kur do hamë keshkekun tënd?
Djepi – rehati dhe traditë

Djepi – rehati dhe traditë

Fëmija, nëna, djepi … komunikimin hyjnor mes fëmijës dhe nënës padyshim më së miri e ofron djepi. Edhe pse historia e saj fillon në shekullin e parë, djepi ende është aktual. Përdoret gjithnjë e më... Djepi një shekull I vjetër
EJUP DHE PJER LOTI KAFE NË STAMBOLL

EJUP DHE PJER LOTI KAFE NË STAMBOLL

 Njihuni me shpirtin dhe zemrën e Stambollit të vërtetë Nëse tani më e keni parë pjesën evropiane të Stambollit, Taksimin , Bejollun elegant, Kapali Çarshinë e zhurmshme, keni vizituar Aja Sofinë dhe Xhaminë e kaltërt,... Këtu me siguri nuk do tu dërgojë asnjë udhërëfyes
007 - bunker_balkon3_resize_resize

14 gjëra interesante që do t’i gjeni në një fshat jo turistik

Zbulimi i sekreteve ushtarake Fshati Stracin është i njohur për shumicën në Maqedoni sepse gjendet në rrugën kryesore që çon në Bullgari. Më saktë, fshati është në vet udhëkryqin ku ndahet rruga për në Kratovë... Zbulimi i sekreteve ushtarake
thessaloniki1_balkon3

Selanik: surprizat e vogla jashtë rrugës

Gjithkush dëshiron të shohë monumentet kryesore në një qytet. Ndërtesat e mëdha, sheshet, hapësirat, urat, kullat, tempujt, statujat…Këto janë arsyet e udhëtimit dhe në të shumtën e rasteve ia vlen të vizitohen. Por me siguri... Pa monumente
Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Greqia në Brazil kishte performacën e saj më të mirë në kampionatin botëror të futbollit deri më tani. Ekipi grek për herë të parë kaloi fazën e grupeve dhe arriti deri në çerekfinale por progresin... Mesut Ozil dhe Shkodran Mustafi