» Kuzhinë
Trileçe, ëmbëlsira të cilës nuk mund ti rezistoni

Trileçe, ëmbëlsira të cilës nuk mund ti rezistoni

Koha për Ballkon3 recetë. Për këtë vikend vendosëm t’ju ndihmojmë që të përgatisni ‘Trileçe’, deserti i dashur edhe për ekipin e Balkon 3. Kënaqësi e ëmbël që nuk mund t’i rezistoni doti. Trileçe shkrihet në...
baklava

Bakllavë e vërtetë nga mjeshtrit e Stambollit

Bakllava është ende një nga desertët më të njohur dhe jemi shumë të lumtur që kishim mundësi të shohim si përgatitet bakllava e vërtetë, gjatë turneut tonë të kuzhinës në Stamboll, të Turqisë. Destinacioni jonë... Testim i bakllavasë me të dëgjuar
Sarma me lakra turshi apo me gjethe rrushi

Sarma me lakra turshi apo me gjethe rrushi

Ushqimi I preferuar I familjes Rexhallari, janë sarma qoftë me lakër turshi apo me gjethe rrushi. Ky ushqim zakonisht përgatitet gjatë vikendeve kur gjithë anëtarët janë në shtëpi dhe I kushtohet një kujdes i  veçantë... Përgatitja
E ëmbël dhe ballkanase

E ëmbël dhe ballkanase

Një recetë e thjeshtë për kënaqësi të ëmbël në Ballkan përbëhet nga: fruta (perime ose lule) i cili shndërrohet në ushqim të konservuar kur të zihet në shurup të trashë sheqeri-sherbet. Përgatitet në mënyrën e... Ëmbëlsirë nga vishnja
Krem supe me karota dhe kerri

Krem supe me karota dhe kerri

Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane Disa dekada të jetesës dhe studimeve në Britani të Madhe kanë lënë gjurmë të pashlyeshme dhe të qëndrueshme tek shumë gjenerata greke. Sigurisht, prezenca kudo e kuzhinës britaniko-indiane... Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane
Gjithë fshati e përgatit, gjithë fshati e konsumon – Keshkek

Gjithë fshati e përgatit, gjithë fshati e konsumon – Keshkek

Kjo traditë është në listën e UNESKOS si një nga pasurit kulturore jo materiale të Turqisë. Disa gra nga një fshat i vogël i Turqisë juglindore këndojnë këngë për llaçin e madh prej druri që... kur do hamë keshkekun tënd?
pire_cover

Shpejtë, lehtë dhe në mënyrë tradicionale: pure nga patatet dhe domate jeshile

Nëse I ndiqni kanalet televizive për gatim, me siguri keni vënë re se emisionet më të njohura janë ato ku përgatitet shpejtë, lehtë pa shumë përbërës. Kjo kuptohet. Jeta sot është e shpejtë dhe e... Shijet e pasura të varfërisë
Shtatë fakte interesante për kafen turke

Shtatë fakte interesante për kafen turke

Konsumimi i kafesë për shumicën prej nesh është një ritual i përditshëm. Adhuruesit e kafesë nuk e fillojnë ditën pa këtë pije ‘magjike’. Kafeja turke është më shumë kulturë se sa pije, ndërsa në botë... Lezet: kafe me llokum
Kafe me akull- si të mbijetoni ditën në mënyrën greke

Kafe me akull- si të mbijetoni ditën në mënyrën greke

Çka është frrape? Ajo është pije e ftohtë nga kafeja e cila përzihet mirë deri sa  të krijohet shkuma. Shërbehet në një gotë të gjatë të mbushur me kube akulli dhe pihet me një pip.... Si të përgatitni vetë frrape?
GULAXH – ËMBËLSIRË  QUMSHTI  ME SHEGË, ARRA DHE FËSTËK

GULAXH – ËMBËLSIRË QUMSHTI ME SHEGË, ARRA DHE FËSTËK

Balkon3  ju përgatit Gulaxh (Güllaç) – ëmbëlsirë tradicionale turke nga periudha Osmane, veçanërisht e vlerësuar gjatë muajit të Ramazanit Kuzhina turke është e njohur  për nga ëmbëlsirat shumë kalorike  dhe të shijshme me qumësht. Ëmbëlsira... Reçetë dhe peratitja