Balkon3 ju ofron Ksamilin si destinacion i preferuar për pushimet verore

Me rritjen e temperaturave dhe me afrimin e pushimeve verore, rritet edhe interesi i qytetarëve për destinacionet turistike. Balkon3 kësaj radhe vendosi t’jua prezantoj edhe një vend tjetër turistik ku Ju mund ti kaloni pushimet e juaja verore.

ksamil7_balkon3

Ne do të mundohemi me pak fjalë, por shumë fotografi, t’ju ofrojmë një pamje sa më reale për Ksamilin. Fshat i vogël turistik që gjendet në Jug të Shqipërisë, më saktë 18 km në jug të Sarandës.

Ksamili është i përshtatshëm për turizmin familjar dhe është  i vetmi destinacion bregdetar që ju ofron mundësinë t’i hipni një varke për vetëm 200 lek (100 denarë) dhe të shkoni e të drekoni në ishullin përballë, ose të zgjedhni një nga ishujt që preferoni për të bërë një shëtitje e për të shijuar erën e thellë të jodit.

ksamil5_balkon3

Ksamili është  nga të paktat fshatra bregdetarë të Shqipërisë, ku  mund të shkosh edhe me not nga njëri ishull në tjetrin, por kjo përveç se kërkon të jesh notar i mire, kërkon edhe guxim të madh.

ksamil11_balkon3 ksamil12_balkon3

Ksamili është destinacion i preferuar edhe për një numër të madh të vizitorëve nga Maqedonia. Megjithatë  problem për atë që përtojnë të vozisin paraqet rruga e gjatë, diku mbi 500 KM. Në Ksamil nga Maqedoni mund të shkosh edhe përmes Greqisë, që në fakt është edhe destinacioni më i preferuar për shkak se rruga është shumë më e mirë.

ksamil4_balkon3

Ndërkohë ata të cilët kanë dëshirë të ngrenë adrenalinën e tyre, mund të shkojnë edhe përmes Shqipërisë, më saktë  të përshkojnë edhe Qafën e Llogorasë. 

Llogara_7

Ata që do të marrin makinën dhe do të nisen për Ksamil përmes Shqipërisë duhet të kenë parasysh se ky udhëtim ju mundëson të shijojnë gjithçka që bregdeti jugor i Shqipërisë ka për të ofruar.

Llogara_15

Përgjatë këtij udhëtimi do të kaloni plazhe private ekskluzive, gjire të virgjër, grykëderdhje lumenjsh, bunkerët, si dhe formacione të mrekullueshme shkëmbore. Vetë ky udhëtim është një adrenalinë e paparë, që nuk ju bën thjesht udhëtarë por eksplorues.

Albania - 118 - Butrinti

Kështu pra, nuk duhet të keni ende mëdyshje, vizitojeni Ksamilin këtë verë.

Bedri Rexhallari

Comments