Kristina Angelleska
Më tepër informata për

Kristina Angelleska

Kristina është një aventuriere në ndjekje të përhershme të kreativitetit. Kureshtare dhe gjithmonë e buzëqeshur. Ndjen kënaqësi kur dëgjon muzikë, me muzikë zgjohet, shëtitë, ushtron dhe flenë. Dëshiron të lexoj libër të mirë, ndërkohë që autor i saj i preferuar është Herman Hese. E pëlqen artin dhe jetën kulturore. Parapëlqen të udhëtoj, të zbuloj vende të reja, kultura dhe fe. Ka dëshirë të shëtis botën, por në rast se i duhet të zgjedh, në listën e dëshirave do ta vendoste Nju Jorkun, Londrën, qytetin e braktisur prej druri Petra në Jordan dhe Kapadokija.  Diçka të çuditshme që do të bënte do të ishte kërcimi ‘banxhi’, kërcimi me parashutë apo ta ndjej magjinë e fluturimit me paraglajder.

E shkruar nga

Kristina Angelleska:

EJUP DHE PJER LOTI KAFE NË STAMBOLL

EJUP DHE PJER LOTI KAFE NË STAMBOLL

 Njihuni me shpirtin dhe zemrën e Stambollit të vërtetë Nëse tani më e keni parë pjesën evropiane të Stambollit, Taksimin , Bejollun elegant, Kapali Çarshinë e zhurmshme, keni vizituar Aja Sofinë dhe Xhaminë e kaltërt,... Këtu me siguri nuk do tu dërgojë asnjë udhërëfyes
Shtatë fakte interesante për kafen turke

Shtatë fakte interesante për kafen turke

Konsumimi i kafesë për shumicën prej nesh është një ritual i përditshëm. Adhuruesit e kafesë nuk e fillojnë ditën pa këtë pije ‘magjike’. Kafeja turke është më shumë kulturë se sa pije, ndërsa në botë... Lezet: kafe me llokum
Dhjetë fakte për Stambollin, qyteti që bën flirt në dy kontinente

Dhjetë fakte për Stambollin, qyteti që bën flirt në dy kontinente

Stambolli! Vendi që përmbush të gjitha dëshirat e botës dhe ju hap portat drejt  bukurisë së  çmuar, historisë, shoping-ut dhe flirtin në dy kontinente.   Kryeqytet I tre perandorive do ju fitoj pasi është shumë më... mbi 3000 dyqane në Kapali Çarshi
Dasmorët e ngurosur në Kuklica

Dasmorët e ngurosur në Kuklica

Kaloi muaji më i gjatë i vitit. Duke shikuar diellin i cili këtyre ditëve edhe pse me ‘dhëmbë’ është shoqëruesi ynë i vazhdueshëm, lirisht mund të them se pranvera  është afër. Pikërisht për këtë unë... Fenomen natyror apo legjendë
„Tavuk goksu“ – desert me mish ule

„Tavuk goksu“ – desert me mish ule

Në kuzhinën turke mund të gjenden shumë deserte që mund të përgatiten me qumësht, por definitivisht të rralla janë ata, që në vete përmbajnë mish. Tavuk goksu (tavuk göğsü) është një lloj pudingu me qumësht,...