Goce Trpkovski
Më tepër informata për

Goce Trpkovski

I lindur: 11 ditë para promovimit të parë të makinës Delorean nga filmi legjendar " Back To The Future ", dhe që atëherë e dua udhëtimin në kohë. Arsimi: Në shkollën fillore mësova të shkruaj, në shkollën e mesme të shkruaj tregime ndërsa në fakultet ta shndërroj atë në profesion. Përvoja e punës: Mes bluzës së vjetër dhe kostumit, kam raportuar edhe nga festivali I muzikës “Egzit” por edhe nga sesioni i Kombeve të Bashkuara. Interesat: Të pakufizuara, siç tregon edhe përvoja e punës. Destinacionet e preferuara për udhëtim: Në kokën e Quentin Tarantino dhe meqë nuk është e mundur përveç se në filmin që do ta xhironte Spajk Xhonz, atëherë kudo ku ka mal, qytet të madh, kala, lumë...madje edhe në qoftë se nuk ka asgjë nga e gjithë kjo. Muzika: I hapur për të gjithë, veçanërisht rok muzika. Filma: Të gjitha me Johnny Depp, Kevin Spacey dhe John Cusack, të gjitha filmat e Martin Scorsese, shumica nga Ridley Scott, Guy Ritchie dhe shumë të tjerë. Ushqimi: Po, faleminderit. Pijet: Koleksionist i shijeve të birrave, në kanaçe dhe shishe nga sa më shumë pjesë të botës. Për Balkon3: Ndoshta jo të gjithë ballkonet janë të njëjtë, por në çdo ndërtesë ka përzierje të ballkoneve.

E shkruar nga

Goce Trpkovski:

22 - debarsko

17 karakteristikat e rrugës piktoreske në Maqedoni, Mavrovë-Strugë

Katër liqene, pesë male, dy lumenj, dy qytete, fshatra, manastire, ura, natyra e bukur…e gjithë kjo është paketuar në vetëm pak kilometra, në rrugën Mavrovë-Strugë, përskaj kufirit perëndimor të Maqedonisë. Rruga nuk është e lehtë,... Është më mirë që ju të jeni pasagjerë
DHJETË FYTYRAT E SHKUPIT- SI 10 PJESË TË NDRYSHME TË BOTËS

DHJETË FYTYRAT E SHKUPIT- SI 10 PJESË TË NDRYSHME TË BOTËS

Çdo qytet i madh ka shumë fytyra. Disa pjesë të tij duken si të jesh në një qytet tjetër, shtet tjetër, madje edhe në një tjetër kontinent. Urbanët botëror konsiderojnë se qytetet në 50 vitet... E tërë është kur i ke të gjitha
Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Devrek dhe Gostivari, qytete kampionësh – Në krye të botës së futbollit

Greqia në Brazil kishte performacën e saj më të mirë në kampionatin botëror të futbollit deri më tani. Ekipi grek për herë të parë kaloi fazën e grupeve dhe arriti deri në çerekfinale por progresin... Mesut Ozil dhe Shkodran Mustafi
flower_bicycle5_balkon3

Biçikleta me lule – Jetë e re për ndryshkun e vjetër

Si t’i jepni jetë të re biçikletës së vjetër dhe të papërdorur? Thjeshtë, shndërroni atë në një mbajtëse për lule.  Ky trend zgjatë për më shumë se një dekadë dhe popullariteti I tij nuk bie.... Ballkon3 bëri biçikletën e saj të parë me lule
eu-law-435423

Një turk dhe një maqedonas I udhëzojnë njerëzit nëpër labirintet e BE-së

Dy persona nga vende që kanë marrëdhënie të vështira me Bashkimin  Evropian u takuan jashtë vendit, u miqësuan, zotëruan ligjin evropian  dhe tani ua ofrojnë këshillat e tyre ligjore të tjerëve. Alara Jaziçoglu dhe Lupço... Jashtë, por njëkohësisht dhe brenda
Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Balkon3 propozon meze futbolli: sallatë me speca dhe djathë

Futboll dhe birrë. Pse pikërisht birrë? Nuk ka shumë sqarime. Kryesisht pranojnë se futbolli u bë një sport tradicional fillimisht në vendet ku birra veç më ishte pije tradicionale, në Ishujt Britanik, Gjermani, pra pasi... Vallë I keni përbërësit?
Rruga në botën tregtare Shkup-Stamboll

Rruga në botën tregtare Shkup-Stamboll

Tregtarët e kanë kaluar rrugën mes Shkupit dhe Stambollit ndër shekuj.  Shtetet dhe perandoritë janë ndërruar,  por kjo lidhje e fortë tregtare ka mbetur akoma. Edhe sot, një numër i madh i prodhimeve  që prodhohen... Si dyqane porcelani ku duhet të hyj një elefant
windows xp turkey8

Windows XP në Turqinë evropiane

Udhëtojmë nga Stambolli drejtë kufirit turko-grek dhe peizazhi,  e pabesueshme por të përkujtonte në sfondin (prapavijën) e  Windows XP. Dielli i jepte shkëlqimin e vërtet, mjegullat e kishin niansën e duhur të bardhë, derisa qielli... Besoj se fotografia është më se e qartë?
Musaka me lulelakër

Musaka me lulelakër

Në këtë pjesë të botës nuk ekziston musaka por musaki. Ky është një ushqim që na bashkon e që e dimë se gjithkund mund ta gjejmë. Ndoshta me përbërje dhe shije të ndryshme por gjithkund... Variant më e lehtë për musakë klasike
Malet tona të bukura: Shtatë ngjashmëritë mes Korabit dhe Araratit dhe lidhja e tyre me Olimpin

Malet tona të bukura: Shtatë ngjashmëritë mes Korabit dhe Araratit dhe lidhja e tyre me Olimpin

Malet Ararat, Olimp dhe Korab janë monumente kombëtare (nacionale). Siç është Ararati për Turqinë ashtu është edhe  Korabi për Maqedoninë. Dhe jo vetëm në një mënyrë por në shtatë mënyra. Ne arritëm të gjejmë aq... Plotësojeni listën tonë