Balkon3
Më tepër informata për

Balkon3

Hidhni një sy në oborrin e fqinjit, dilni në Balkon!

E shkruar nga

Balkon3:

baklava

Bakllavë e vërtetë nga mjeshtrit e Stambollit

Bakllava është ende një nga desertët më të njohur dhe jemi shumë të lumtur që kishim mundësi të shohim si përgatitet bakllava e vërtetë, gjatë turneut tonë të kuzhinës në Stamboll, të Turqisë. Destinacioni jonë... Testim i bakllavasë me të dëgjuar
Bolldering – arti i ngjitjes nëpër shkëmbinj

Bolldering – arti i ngjitjes nëpër shkëmbinj

Bolldering është sport I cili pothuajse i panjohur në këtë pjesë të botës. Bëhet fjalë për ngjitje nëpër shkëmbinj pa përdorimin e litarëve dhe pajisjeve të ngjashme që përdoren gjatë alpinizmit. Bolldering zakonisht realizohet nëpër... Video tregim që rrit adrenalinën
Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Me biçikletë nga Maqedonia në Stamboll

Edhe pa makinë apo aeroplan, rruga Maqedoni-Turqi nuk paraqet pengesë Ai është një adhurues I pasionuar i sportit në dy rrota. Për Goce Shutevski nga f. Rusinovo të Berovës (Republika e Maqedonisë) nuk ka rëndësi... sfida në diell gjatë muajit gusht
E ëmbël dhe ballkanase

E ëmbël dhe ballkanase

Një recetë e thjeshtë për kënaqësi të ëmbël në Ballkan përbëhet nga: fruta (perime ose lule) i cili shndërrohet në ushqim të konservuar kur të zihet në shurup të trashë sheqeri-sherbet. Përgatitet në mënyrën e... Ëmbëlsirë nga vishnja
Krem supe me karota dhe kerri

Krem supe me karota dhe kerri

Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane Disa dekada të jetesës dhe studimeve në Britani të Madhe kanë lënë gjurmë të pashlyeshme dhe të qëndrueshme tek shumë gjenerata greke. Sigurisht, prezenca kudo e kuzhinës britaniko-indiane... Mësime nga studentët grekë në Britani-kuzhina indiane
thessaloniki1_balkon3

Selanik: surprizat e vogla jashtë rrugës

Gjithkush dëshiron të shohë monumentet kryesore në një qytet. Ndërtesat e mëdha, sheshet, hapësirat, urat, kullat, tempujt, statujat…Këto janë arsyet e udhëtimit dhe në të shumtën e rasteve ia vlen të vizitohen. Por me siguri... Pa monumente
pire_cover

Shpejtë, lehtë dhe në mënyrë tradicionale: pure nga patatet dhe domate jeshile

Nëse I ndiqni kanalet televizive për gatim, me siguri keni vënë re se emisionet më të njohura janë ato ku përgatitet shpejtë, lehtë pa shumë përbërës. Kjo kuptohet. Jeta sot është e shpejtë dhe e... Shijet e pasura të varfërisë
greece_brazil4_balkon3

Kampionati botëror 2014 – Duke ndjekur lojërat në Greqi

Këto ditë temë kryesore e bisedave në mbarë botën  është Kampionati Botëror 2014 në Brazil. Me këtë rast më pyetën se çfarë mendojnë grekët për Kampionatin. Unë si një tifoz i madh i futbollit, kam... Duke ndjekur Kampionatin Botëror 2014 në Athinë
Boldering në shkëmbinjtë e gjelbër, mes Manastireve të vjetra

Boldering në shkëmbinjtë e gjelbër, mes Manastireve të vjetra

Për ngjitje nëpër shkëmbejë (boldering) ideale janë  kodrat me shkëmbinj ngjyrë hiri dhe të gjelbër që gjenden mbi qytetin e Prilepit. Kur para disa ditëve lexova në shtypin ditor se rreth 250 bolder vetëm me... Si mposhten shkëmbinjtë e gjelbër
ISHULL GREK NËN AKROPOL

ISHULL GREK NËN AKROPOL

Rëfim  për një vendbanim   të pazakontë dhe banorëve të  tij   Në vitet 1840 Mbreti Bavar i cili ka sunduar Greqinë u ka bërë thirrje muratorëve më të mirë të vendit  të ndërtojnë një pallatë... Kikladi në Athinë