Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: фестивал
UNITED STATES OF BALKANS Е НАШИОТ СОН

UNITED STATES OF BALKANS Е НАШИОТ СОН

Интервју со грчкиот бенд Baildsa Кога за еден и пол час ќе чуете ска, реге и рап „зачинети“ со препознатливи балкански звуци, ромски мелодии и светски поп „евергрини“, кога на еден концерт публиката ќе игра на... Границите не значат ништо
Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Бубакар Траоре е еден од најпознатите блуз музичари ветерани од Мали чија кариера осцилирала од издигнување во најпопуларниот музичар во земјата па се до негова целосна опскурност и заборав. Познат како „Кар Кар“ или „дриблерот“,... Човекот кој свири гитара како харфа

Меѓународна премиера на Me Sijum Underground во Стариград Пакленица

Дојде и тој ден. На 6 август, во прекрасниот амбиент на јадранското крајбрежје, во рамките на популарниот филмски фестивал Стариград Пакленица ќе се случи меѓународната премиера на првиот документарен филм во продукција на  Балкон3, „Јас...
Грав, море, филм и музика под Велебит

Грав, море, филм и музика под Велебит

Стар град, мал пекол. Концентрација на Македонци, мирис на грав, море, сарма, пиперки, планина, турлитава, баница, шопска салата и убаво македонско вино. Ова е кадар од Стари Град Пакленица, ситно гратче под крупниот Велебит во... Стар град, мал пекол :)
Меѓународен Театарски Фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Меѓународен Театарски Фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Театар. Одлично место за да поминете дел од денот. Доколку сте љубител на Театарот и глумата, најтопло Ви препорачуваме да го посетите петтото издание на Меѓународниот Театарски Фестивал „Св. Јоаким Осоговски“. Фестивалот започнува во недела,...
КИНО ПОД ЅВЕЗДИТЕ

КИНО ПОД ЅВЕЗДИТЕ

Балкон3 на Филмскиот фестивал во Стариград Пакленица, местото каде моќниот Велебит влегува во морето Секое мое патување во Хрватска е приказна за себе. Најчесто одбирам места на кои никогаш не сум била и тргнувам без очекувања,...
Концерти, изложби, театар, филм… на БОШ фестивал

Концерти, изложби, театар, филм… на БОШ фестивал

Kонцерти, изложби, филмски проекции, театарски претстави, поезија, уметнички перформанси и работилници на петтото издание на Мултемидајалниот арт фестивал „БОШ“. Фестивалот, кој ја промовира независната културна и уметничка сцена, ќе се одржи од 23ти до 25ти...
Renaissance на Крит,  The Wall live  во Атина, Rockwave во Малакаса

Renaissance на Крит, The Wall live во Атина, Rockwave во Малакаса

Мечтата продолжува, желба за море, музика, храна, танц. Овој пат ќе споделиме уште неколку настани за ова лето во неодоливата Грција и уште поголема верба дека ќе посетиме некој од нив. Rockwave festival – се...
Летни фестивали во Грција

Летни фестивали во Грција

Во моментов мечтаам со страсната и веќе нетрпелива желба да одам некаде. Да одам некаде каде ќе можам да уживам во мирис на море, вкус на различна храна, флерт со шармантниот ветер на некоја плажа,...
Kонтраверзни приказни на четвртиот ден на „Македокс“

Kонтраверзни приказни на четвртиот ден на „Македокс“

КУРШУМЛИ АН 18.00 –20.00ч. „Дискусии под смоква“ Запознајте ги и дискутирајте со Алис Шмид (режисер на филмот „Децата на планината Напф“), Жужа Божормени (член на жири за награда Кромид), Васја Бибиќ (член на жири за...