Водич низ СКОПЈЕ

Газиантеп – Јужна Турција

Дома Форум на патникот Дестинации Газиантеп – Јужна Турција

This topic contains 1 reply, has 2 voices, and was last updated by Балкон3 Балкон3 4 years, 12 months ago.

 • Author
  Posts
 • #11012

  Darko
  Participant

  Патувам наскоро на југот од Турција. Ми рекоа дека треба да се посети Газиантеп обавезно. Ако некој има повеќе инфо за градот што да се види, посети, каде да се отседне, нека пише, благодариме:)

 • #11013
  Балкон3
  Балкон3
  Keymaster

  Дарко, имаме одлична приказна водич за Газиантеп. Што да се види и посети. Каде да се јадат најдобрите ќебапи, најдобрата баклава:) Газиантеп е прочуен по својата гастрономска понуда и многумина доаѓаат уште рано наутро во градот за да посетат некој од познатите ресторани, да вкусат вистински ќебап и навечер се враќаат дома. Се спомнуваат неколку стари имиња бидејќи ова парче земја било дом на неколку славни цивилизации и се верува дека Селеукос, главниот командант на војската на Александар Велики, бил основачот на градот. http://balkon3.com/zimsko-patuvanje-vo-antep-stil-2/

You must be logged in to reply to this topic.