Водич низ СКОПЈЕ
» Патувања
Крф – Дел од рајот  на Јонското море

Крф – Дел од рајот на Јонското море

Самата помисла на море, топло сонце, плажи за мене е асоцијација на прекрасниот остров во Јонското Море – Крф. Иако не е најголемиот остров  во Jонското Море сепак е најзелениот. А, ако се прашувате зошто... корисни совети и информации
Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Внимавај, кога ќе стигнеш во градот ГПС-от можеби нема да работи како што треба, ме предупреди пред тргнување за Атина мојот братучед кој веќе имал искуство обидувајќи се да вози по ГПС во главниот град... Кој прашува не талка
БУРСА – СОН КОЈ НЕ СЕ РАСКАЖУВА

БУРСА – СОН КОЈ НЕ СЕ РАСКАЖУВА

Ако ви потечат солзи кога ќе ја видете регистарската табличка број 16, ако на стадионот Ататурк навивате само за Бурсаспор, ако на влезот во градот го почуствувате Осман Гази, и, ако ви недостасуваат театарот на... Најбезбеден град во Турција

Во потрага по Гостиварската чешма

Во Гостивар има една чешма, Ох, една чешма, душа од чешма Гостиварски девојки, сите до една, одбрани девојки И душата ми гори, и плачам… Овие стихови се од една стара румелиска песна. Авторот е непознат.... Фотографии од градот со многу гости
Нашите прекрасни планини: седум сличности меѓу Кораб, Арарат и Олимп

Нашите прекрасни планини: седум сличности меѓу Кораб, Арарат и Олимп

Планините Арарат, Олимп и Кораб се национални обележја. Тоа што е Арарат за Турција, е Кораб за Македонија. Но не само на еден, туку на дури седум начини. Толку сличности успеавме да пронајдеме меѓу овие... Дополнете ја нашата листа
„Скаменетите свадбари“ во Куклица

„Скаменетите свадбари“ во Куклица

Помина најдолгиот месец во годината. Гледајќи го сонцето, кое што деновиве иако со „заби“ ни е постојан придружник, можам слободно да кажам дека пролетта ни е блиску. Токму поради тоа сметам дека е време да... Легенда или природен феномен
Убавините на Превала

Убавините на Превала

Февруари пристигна во Превала без ниту една снегулка. Жителите на овој туристички центар, особено постарите, не паметат дека вакво нешто се случило претходно. Среде зима на ова туристичко место кое се наоѓа на 1500 метри... за гурманите има и одлична погача
Патување во Антеп стил

Патување во Антеп стил

Моите сеќавања на Газиантеп се прилично магливи бидејќи последен пат го посетив овој град на службено патување пред околу десетина години. Она што остана во сеќавање е археолошката легенда Зеугма и силуетата на градот. Во... Баклава, кафе и музеи
Музејот во малото турско село Бакси е најдобар во Европа

Музејот во малото турско село Бакси е најдобар во Европа

Селото Бакси порано познато како Бајрактар е навидум обично село во Турција во кое мирен живот водат преостанатите 480 жители кои засега не заминале во Истанбул, оддалечен 1.100 километри, главниот град Анкара оддалечен 600 километри...
Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Едрене, град на граница, магично место кое ги спојува Анадолија и Европа, каде се среќаваат трите реки Тунџа, Арда и Марица. Град кој ве освојува со својата топлина веднаш штом ќе стапнете во него. Срдечноста... Тајната е во маслото за пржење