Водич низ СКОПЈЕ
» Патувања

Зајдисонце во Истанбул

Зајдисонце… според многумина најромантичен дел од денот.. момент кога се испреплетуваат соништата и боите…кога се прекршуваат сончевите зраци…а небото се прелива во најразлични бои кои создаваат неверојатни и прекрасни сцени. Сета таа убавина на самракот станува... Заминувате на прекрасно патување
Плоштадот Неа Смирни низ песна

Плоштадот Неа Смирни низ песна

Каде и да одиш, секогаш ќе бидеш овде Го имаш клучот кој ја отвора оваа брава Но бејби, жал ми е, изгледа дека јас ќе заминам Дојди! Ајде да одиме на прошетка, само ние двајцата…... Ајде да одиме до Адонис на кафе!
Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Трговците го минувале патот меѓу Скопје и Истанбул со векови. Државите и империите се менувале, но оваа силна трговска врска опстанувала. И денес, голем број производи што се продаваат во скопските дуќани, пред се` текстилните,... Свет што не се сменил од Средниот век
Ѓаволски ѕид

Ѓаволски ѕид

Среде оваа пустелија во светиниколско која повеќе наликува на некоја далечна долина во Авганистан отколку на Македонија, се крие прекрасна легенда. Досега ја немало во јавноста, но затоа тука сме ние, за да ви ја... прекрасна легенда!
Балкон3 ве води во Ксамил – одлична дестинација за летен одмор

Балкон3 ве води во Ксамил – одлична дестинација за летен одмор

Со растот на температурите и доближување на летните одмори, расте и интересот за туристичките дестинации. Балкон3 овој пат одлучи да ви претстави едно поинакво туристичко место каде можете да ги поминете летните одмори. Ние ќе се... Со температурите расте интересот за одмор
Шиле – бели плажи, мир и релаксација на северот од Истанбул

Шиле – бели плажи, мир и релаксација на северот од Истанбул

Да се посети Истанбул, градот кој 24 часа дише и живее со забрзано темпо е вистински предизвик. Кога ќе стапнете овде брзате да посетите сè, но тоа не е возможно, бидејќи градот има многу музеи,... Овде е најголемиот светилник во Турција
12 Причини да ги засакате грчките вина

12 Причини да ги засакате грчките вина

Грција е насочена кон производство на квалитетни вина во мал обем. Околу 5 милиони литри вино се произведуваат годишно со што Грција ја става во рангот на најважните вински региони. 75 локални видови винова лоза... Виното го развеселува срцето

10 лица на Скопје – како 10 различни страни на светот

Секој поголем град има многу лица. Некои делови од него изгледааат како да се во друг град, во друга држава, дури и на друг континент. Светските урбанисти сметаат дека градовите во последниве 50 години се`... Цело е кога има се
10 факти за Истанбул, градот што флертува на два континенти

10 факти за Истанбул, градот што флертува на два континенти

Истанбул! Местото што ги исполнува сите желби на светот и ви ги отвора портите кон непроценлива убавина, историја, шопинг и флерт на два континенти. Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу... Над 3.000 продавници во Капали чаршија
Прошетка во најубавиот парк во Атина

Прошетка во најубавиот парк во Атина

Добродојдовте во Националната градина во Атина! Веднаш до секогаш полниот плоштад Синтагма, овој пријателски  и историски зелен простор е оаза на романтизмот од 19 – ти век. Планирани во 1836 год, овие Градини се всушност... Се простира на 158 квадратни километри