Водич низ СКОПЈЕ
» Патувања
Со кајче низ три држави

Со кајче низ три држави

Во Европа има само три езера во чии води се спојуваат териториите на три различни држави. Едно од нив е токму во нашиот регион, Преспанско Езеро, каде што се среќаваат граничните линии на Македонија, Грција...
Летни фестивали во Грција

Летни фестивали во Грција

Во моментов мечтаам со страсната и веќе нетрпелива желба да одам некаде. Да одам некаде каде ќе можам да уживам во мирис на море, вкус на различна храна, флерт со шармантниот ветер на некоја плажа,...
На одмор во Грција – вили наместо бели куќички и џипови наместо магариња

На одмор во Грција – вили наместо бели куќички и џипови наместо магариња

Повторно се подготвувам за годишниот одмор во Грција. Четврта година по ред. Обично не сакам патувања на кои нема ништо ново да се види или да се научи, па секоја година одиме на различно место....
Компјутерскиот Моцарт од Македонија меѓу најпаметните шест тинејџери во светот

Компјутерскиот Моцарт од Македонија меѓу најпаметните шест тинејџери во светот

Детскиот сон е кутија златна, ѕвездено кајче што броди. Во него може се да се случи, повторно се да се роди… Децата го имаат светот на дланка и патуваат секаде и во секое време. Верувале...
Грција втора, а Турција трета со најчисти плажи на светот

Грција втора, а Турција трета со најчисти плажи на светот

Грција е втора земја во светот по Шпанија во бројот на најчисти плажи и пристаништа со таканаречено „сино знаменце“ кое е знак дека плажите и водата во морето се одлично место за релаксација и за...

КУЛ И КУЛТУРЕН: НЕВЕРОЈАТНИОТ ОСТРОВ ТИНОС

Островот Тинос, трет по големина во архипелагот Киклади, нуди по нешто за секого: млади кои уживаат во журки на плажа, романтични двојки, вљубеници во традицијата, медитерански гурмани, верници на аџилак, спортисти, љубители на природата, уметноста...
Радуша-местотo каде завршува Босна, а почнува Херцеговина

Радуша-местотo каде завршува Босна, а почнува Херцеговина

Пеколните температури наговестуваат дека летото е веќе пристигнато, но овие фотографии кои деновиве ги снимија планинарите на планината Радуша во Босна и Херцеговина, каде снегот на надморска висина од скоро 2.000 метри се уште царува,...
Охрид, мај, езеро и рибја чорба

Охрид, мај, езеро и рибја чорба

Од дневникот на еден турист… Го сакам Охрид, иако сум од Скопје. Го сакам Охрид, особено во мај. Охрид во мај е прекрасен. Е сега, некој ќе каже дека во мај сите градови се убави...
Островите на принцовите – Царство на природните убавини  и историското наследство

Островите на принцовите – Царство на природните убавини и историското наследство

Истанбул – дом на најразлични луѓе, опкружување составено од најразлични слики, град кој живее и дише со своите 20 милиони жители. Единствен град на два континента, град кој ги преплавува сите сетила. Град кој никогаш...
Балкон3 на Бит-пазар во Берлин

Балкон3 на Бит-пазар во Берлин

Рачно изработен мебел, чудна колекција на кукли, стар накит, антиквитети, гас-маски, облека од Источна, но и од Западна Германија, свежо приготвена храна и уште илјадници нешта за кои воопшто и не сте помислиле дека може...