Водич низ СКОПЈЕ
» На Балкон
Ренџерите на Езерани во својата „канцеларија“ од 20 милиони квадрати

Ренџерите на Езерани во својата „канцеларија“ од 20 милиони квадрати

Кој може да си дозволи канцеларија од 20 милиони квадратни метри? Дури и 20 квадратни метри може да бидат одличен работен простор, камоли нешто милион пати поголемо. Згора на тоа, не постои зграда во светот... Во Езерани живеат 42 отсто од европските видови птици
Турски појадок – „ Kahvaltı“

Турски појадок – „ Kahvaltı“

Појадокот е најважниот дневен оброк. За да не се прескокне, според експертите за исхрана, ова најзначајно јадење во денот, во Турција постојат специјализирани ресторани за појадок. Посетувањето на ваквите ресторани заедно со целото семејство стана...
Со кои цртани растеле децата во Македонија и Грција?

Со кои цртани растеле децата во Македонија и Грција?

Не враќаат во минатото небаре се временска машина. Не потсетуваат на младоста и на безгрижното детство. Тоа е моќта на цртаните филмови. Некои од анимираните филмови со кои растеле генерации како Том и Џери или... Популарни и во Грција и во Македонија

Што треба за еден Хостел да биде одличен? Балкон3 во Skopje Capitol City Hostel

Што е она што прави еден Хостел да се смета за одличен? Речиси сите патници ќе речат да е добро позициониран во градот што го посетувате и секако, да е евтин. Но, да речеме дека ќе... Насмевнете се, посакајте добредојде
ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

Граѓаните се снаоѓаат криејќи се од директно изложување на сонце, но сепак има и такви кои неможат да ги користат благодетите на денските сенки. Оние пак кои заминаа на одмор, дали во Грција, Турција, во...
Патување со велосипед од Македонија до Истанбул

Патување со велосипед од Македонија до Истанбул

И без автомобил или авион, патот Македонија – Турција не е пречка Тој е страствен вљубеник во спортот на две тркала. За Гоце Шутевски од с.Русиново, Беровско (Република Македонија) не е важно каква марка е... 750 км возење по жешко сонце
Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

„Уметност и пиво“ – Уникатна изложба на Пивара Скопје Исто како и прапочетоците на сликарството, првите пештерски цртежи, уметноста на правење на пиво е еден од најстарите напори на човекот. Пивото се прави од четири... Уметност од четири состојки
Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Бубакар Траоре е еден од најпознатите блуз музичари ветерани од Мали чија кариера осцилирала од издигнување во најпопуларниот музичар во земјата па се до негова целосна опскурност и заборав. Познат како „Кар Кар“ или „дриблерот“,... Човекот кој свири гитара како харфа
Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Амбасадата на САД деновиве беше домаќин на еден од најпознатите американски кувари,Кевин Сбрага кој ја посети Македонија. Кевин имаше средби со кувари, студенти по гастрономија, менаџери на ресторани и сопственици со цел да ги сподели... Правев ѓомлезе, не сум видел слично нешто
Слатко и Балканско

Слатко и Балканско

Еден многу едноставен рецепт за слатко задоволство на Балканот се состои од: најголем дел овошје (и зеленчук или цвеќе) кое се претвора во конзервирана храна откако ќе се свари во густ шеќерен сируп – шербет....