Водич низ СКОПЈЕ
» На Балкон

Мултиетничка вешта жена

Претставување и презентација на начин на подготовка на традиционални јадења од различни националности и религии кои живеат во Тетовско. Со вакви активности беше одржана првата манифестација наречена „Мултиетничка вешта жена“, на која беа презентирани македонска,...
Рок музиката живее на балканрок

Рок музиката живее на балканрок

Интервју со Милош Најдановиќ – Балканрок за Балкон3 Балкан рок е магична приказна. Форум на љубители на рок и хеви метал музика кој прераснал во веб магазин чија мисија е место под сонцето покрај светските...

Сос од лук од Кефалонија

Состојки 600 – 700 грама компири 5 чешниња лук 1 супена лажица оцет 5 супени лажици маслиново масло сол   Подготовка Компирите се лупат и се варат додека да омекнат. Потоа се пасираат. Чешнињата лук...
ШТО АКО НИЕ ДОБИЕМЕ!

ШТО АКО НИЕ ДОБИЕМЕ!

Специјалната голема награда за новогодишната лотарија во Турција оваа година изнесува фантастични 40 милиони лири. Дали овие 40 милиони турски лири, или 21 милиони американски долари или 16 милиони евра, кои се сон на милиони...
“Oriental cookie”- трет во светот!

“Oriental cookie”- трет во светот!

Методи Перунковски, професионален бармен, на последното Светско првенство во подготвување коктели, одржано во Варшава го освои третото место. Како и кога започна со подготовка на коктели? – Со подготовка на коктели започнав пред моето професионално...
Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски  издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинетист, Васко Дуковски, кој скоро две децении професионално се занимава со музика и е еден од двајцата Македонци кои дипломираa и магистрираa на престижната Академија Џулијард, заедно со неколку врвни музичари од различни земји...
УБАВИНИТЕ НА ВОДНО ВО ЗИМА

УБАВИНИТЕ НА ВОДНО ВО ЗИМА

Убавините на Водно во зима, чистиот воздух, сонцето и снегот магнет за голем број посетители на падините на скопската планина и  Милениумскиот крст на врвот на Водно фото: Тоше...
Турќан Шорај –  ќе останам во Скопје само ако се заљубам

Турќан Шорај – ќе останам во Скопје само ако се заљубам

Турќан Шорај, кралицата на турскиот филм Кариера која би ја посакала секоја млада актерка. Со снимени 205 филма до денес, таа е светска рекордерка. Избрана е и за aмбасадор на добра волја на УНЕСКО, за...
Блиску, а сепак далеку

Блиску, а сепак далеку

Интервју со Сергеј Андреевски, ликовен уметник Сергеј Андреевски, македонски ликовен уметник од средната генерација, најмалку време поминува во своето родно Скопје. Вистински глобтротер е и изложува низ целиот свет. Сепак, иако за себе тврди дека...
Париз во очите на едно седумгодишно момче

Париз во очите на едно седумгодишно момче

Во Париз има: Ајфелова кула на неа има лифтови до некаде, има многу луѓе, има исто така многу возови. Најголемата река се вика Сена, има многу бранови, има малечка статуа на слободата, богородична црква за...