Водич низ СКОПЈЕ
» Кујна
Домашен локум

Домашен локум

Дали некогаш сте пробале локум? Овој вкусен деликатес е еден од најдобрите белези на Турција. Локумот може да биде „обичен“, зачинет со миризлива розина вода, сушено овошје, ореви, кокос… Моите деца обожуваат локум, а живеат...
„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

Во турската кујна може да се најдат многу десерти кои се прават со млеко, но дефинитивно ретки се оние кои во себе содржат месо. Тавук гогсу (tavuk göğsü) е вид млечен пудинг, дел од традиционалната...
Време за пиперки

Време за пиперки

Човештвото од праисторијата па сѐ до денес е во потрага по зачини, мирудии која ќе додадат посебен вкус и мирис во храната. Ова потрага ја допринесе интеграција на човештвото со природата. Тоа, пак, придонесе за...
Грчка сарма

Грчка сарма

На Балканот многу имиња на јадења, обичаи и слично носат називи на соседни држави и поради тоа се претпоставува дека се типични за нив. Но, често се случува она што кај нас го носи името...
Вистинска баклава од мајсторите во Истанбул

Вистинска баклава од мајсторите во Истанбул

Баклавата се уште е еден од најпопуларните десерти и пресреќни сме што имавме можност да видиме као се прави вистинска баклава за време на нашата кулинарска тура во Истанбул, Турција. Нашата дестинација беше „Gulluoglu Baklava“,...
ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

Пред многу години, при посета на едно предградие на Скопје, бабата на една моја пријателка ми понуди лимонада со одличен вкус.Имаше прекрасен благо/горчлив вкус, поради кората од лимон и портокал која ги ставила во подготовката...
Неговото височество Мафин

Неговото височество Мафин

Доколку сеуште не сте заминале на одмор и сте во вашиот дом, не очајувајте. Претворете го утрото во бајка со прекрасен мирис и вкус кој сигуро ќе предизвика убаво чуство кај Вас но верувам дека...
Сите имаме вкусна храна, но кој јаде најмногу?

Сите имаме вкусна храна, но кој јаде најмногу?

Понекогаш се расправаме чија е мусаката, сармата или баклавата, потоа дали правилно се вика донер или гиро. На крајот сепак заклучуваме дека без разлика кој ги измислил, тие се дел од традицијата на сите нас... Македонците, Грците или Турците?
Вкусно и пенасто турско кафе– повеќе од пијалок

Вкусно и пенасто турско кафе– повеќе од пијалок

Дали некогаш сте пробале вкусно и пенасто турско кафе? Тоа секако е еден од најпопуларните традиционални пијалоци во мојата татковина Турција и јас го обожувам ритуалот и целосто искуство. Во Турција имаме поговорка “Bir fincan...
ИМАМОТ СЕ ОНЕСВЕСТИ! ( İMAM BAYILDI) !

ИМАМОТ СЕ ОНЕСВЕСТИ! ( İMAM BAYILDI) !

Постојат голем број на приказни за тоа од каде потекнува името на ова вкусно јадење, имам бајилди. Иако се разликуваат помеѓу себе, сите завршуваат на ист начин, на крајот на приказната имамот се онесвестува. Според...