Водич низ СКОПЈЕ
Хусамедин Гина
Повеќе информации за

Хусамедин Гина

Повеќе од десет години новинарско искуство, но никогаш професионален новинар (со плата). “Вечити” или поточно кажано, дипломиран хонорарец. Студент во првата генерација на Едногодишната школа при Македонскиот Инститит за Медиуми. Работно искуство во МТВ Турска Редакција, Бирлик и неделникот Форум Плус. 6 месеци дописник за Турската НТВ за време на кризата. Го сакам спортот, фан сум на ФК Бешикташ од Истанбул. Освоени награди: - Награда од обединетите нации за текст за сиромаштијата - објавен во весникот “Време” – 2006 - Награда од европската унија – “Жан Моне” – за текст `Еу и децата` 2007 – објавен во новинската агенција ИНА. ЈАС ВО ЕДНА РЕЧЕНИЦА: Новинар во срцето, машински инженер по вокација...

Напишано од

Хусамедин Гина:

Еминону – еден друг свет

Еминону – еден друг свет

Најголемата туристичка атракција на Истанбул. Центар на Османлиската империја, срцето на Истанбул. Поранешен главен град на Источен Рим и Византија. Преку ден брои над 2 милиони жители велат луѓето со кои разговаравме, навечер бројката се...
Чаликли – Една искрена приказна

Чаликли – Една искрена приказна

Поговорката `ако ја споделиш болката таа ќе се намали, ако, пак, ја споделиш радоста таа ќе зголеми` најмногу одговара токму за селата. Во тоа се уверивме, кога по повод Меѓународниот фестивал на пролетни веселби го посетивме селото...
Музејот за играчки е мојата поезија

Музејот за играчки е мојата поезија

Приказната за Сунај Акин, поет и сопственик на еден од најпознатите музеи за играчки во светот… Истанбул, Гозтепе, историски бел замок од пет спрата. Вредниот имот, поетот Сунај Акин, го наследува од своето семејство. Имотот...
Вруток – природен, чист и бескрајно убав

Вруток – природен, чист и бескрајно убав

Ако се прашувате каде за викенд, ако немата вистинска идеја или пак имате дилеми, порталот Балкон3, мисли на Вас:) Ако сте за риба и рибни специјалитети, веќе нема место за двоумење. Одете до Вруток,  една...
ДЕЦА, НЕ СТЕ САМИ!

ДЕЦА, НЕ СТЕ САМИ!

Деца не сте сами! Ова е основната порака која ја дадоа странските амбасади во нашата земја. По повод Меѓународниот ден на детото, не ги заборавија децата, се собраа, заедно, пред Спомен куќата на `Мајка Тереза`,...
АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН! (тоа е израз кој што се извикува на почетокот на борбата меѓу борачите, повик на двобој) Место Чаликли, Валандовско, фудбалски стадион со прекрасна зелена трева, зурли, тапани, стотици литри зејтин, еден пеливански...
Боите го прават животот поинаков

Боите го прават животот поинаков

Облечете на себе облека со весели бои и уживајте во животот. Победете го лошото расположение, надминете ја депресијата. Таа би била основната порака на девојчињата од фолклорните групи, кои учествуваа на Меѓународниот фестивал на пролетни...
Дефиле на кучиња во Градскиот парк

Дефиле на кучиња во Градскиот парк

Од Пудлица, до Ирски Сетер, различни раси на домашни миленичиња, со уште поинтересни имиња како Хилари, Барон, Торик и др. Тие денеска го искористија прекрасниот сончев ден во Скопје и заедно со своите сопственици продефилираа...
КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

Харизматичниот скромен лидер на кошаркарскиот клуб Галатасарај од Истанбул, Октај Махмути, годинава е избран за најдобар тренер на ULEB Eurocup. Скопјанецот Октај, задоволен од тоа што неговите фанови го споредуваат со Мourinho, но објаснува: “Побелена...
Солун и Атина го слават јубилејот 200 години Дикенс

Солун и Атина го слават јубилејот 200 години Дикенс

Ако патувате во Солун или Атина ви препорачуваме неколку интересни настани кои се организираат како дел од глобалната Дикенс 2012 програма за одблежување на големиот јубилеј, 200 години од раѓањето на писателот Чарлс Дикенс. Во...