Водич низ СКОПЈЕ
Гоце Трпковски
Повеќе информации за

Гоце Трпковски

Роден: 11 дена пред промоцијата на првиот Делореан, автомобилот од легендарниот филм „Враќање во иднината“, па уште од тогаш го сакам патувањето низ времето.

Образование: во основно училиште научив да пишувам, во средно да составувам приказни, а на факултет да го претворам тоа во професија.

Работно искуство: меѓу старата маица и костумот, сум известувал и од музичкиот фестивал „Егзит“ и од седница на Обединетите нации.

Интереси: неограничени, како што покажува и работното искуство.

Омилени дестинации за патување: во главата на Квентин Тарантино, а бидејќи тоа не е можно освен на филм што би го снимил Спајк Џонз, тогаш секаде каде што има планина, голем град, замок, река... Па дури и ако нема ништо од тоа.

Музика: отворен кон се, особено кон рок.

Филмови: сите со Џони Деп, Кевин Спејси или Џон Кјузак, сите на Мартин Скорсезе, повеќето на Ридли Скот, Гај Ричи и многу други.

Храна: да, благодарам.

Пијалак: колекционер на пивски вкусови, заедно со лименките и шишињата, од што е можно повеќе делови од светот.

За Балкон 3: можеби секој балкон не е ист, но секоја зграда има иста мешавина на балкони.

Напишано од

Гоце Трпковски:

10 лица на Скопје – како 10 различни страни на светот

Секој поголем град има многу лица. Некои делови од него изгледааат како да се во друг град, во друга држава, дури и на друг континент. Светските урбанисти сметаат дека градовите во последниве 50 години се`... Цело е кога има се
Мусака со карфиол

Мусака со карфиол

Во овој дел од светот не постои мусака, туку мусаки. Тоа е еден од оброците што не` обединува, што знаеме дека секаде можеме да го најдеме. Можеби со различен состав и вкус, но секаде тоа... Полесна варијанта на класичната мусака
Нашите прекрасни планини: седум сличности меѓу Кораб, Арарат и Олимп

Нашите прекрасни планини: седум сличности меѓу Кораб, Арарат и Олимп

Планините Арарат, Олимп и Кораб се национални обележја. Тоа што е Арарат за Турција, е Кораб за Македонија. Но не само на еден, туку на дури седум начини. Толку сличности успеавме да пронајдеме меѓу овие... Дополнете ја нашата листа
Во селото со пет музеи

Во селото со пет музеи

Скопје има осум музеи, Охрид четири, Битола два, а повеќето помали градови по еден. Но едно мало село од 200-300 жители, затскриено меѓу планините во централниот дел на Македонија, има дури пет. Горно Врановци е...
Како да ја направите вашата прва сложувалка?

Како да ја направите вашата прва сложувалка?

Сложувалките – популарно хоби на Балканот  Жител на Родос ја има составено најголемата сложувалка на светот, широка е над пет метри, висока два метра и има неверојатни 32.000 парчиња. Еден Солунчанец, пак, има уште само...
Фолегандрос – најубавото село во Европа

Фолегандрос – најубавото село во Европа

Улиците на Санторини се пренатрупани со вљубеници во островот, но на Фолегандрос, уште еден остров од Кикладите, може да најдете слична архитектура, но без турканиците. Ова го пишува магазинот Travel + Leisure за Фолегандрос, сместувајќи...
На српска слава во Косово

На српска слава во Косово

Српските слави се легендарни. По нив се пишувале песни, за нив се снимале филмови. Според православната христијанска традиција на овие простори, православните семејства си избираат светец како заштитник на домот, и денот на тој светец...
Панорама стара илјада години

Панорама стара илјада години

Кога се патувањата во прашање, есента (како и пролетта) е период за екскурзии. Летото и календарски заврши, а со него и сфаќањето на одморот како пат до плажите. Во наредниов месец, оние што ќе имаат...
Со кајче низ три држави

Со кајче низ три држави

Во Европа има само три езера во чии води се спојуваат териториите на три различни држави. Едно од нив е токму во нашиот регион, Преспанско Езеро, каде што се среќаваат граничните линии на Македонија, Грција...
На одмор во Грција – вили наместо бели куќички и џипови наместо магариња

На одмор во Грција – вили наместо бели куќички и џипови наместо магариња

Повторно се подготвувам за годишниот одмор во Грција. Четврта година по ред. Обично не сакам патувања на кои нема ништо ново да се види или да се научи, па секоја година одиме на различно место....